Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła

  • Biegająca Polska i Świat

Czy nowoczesne technologie mogą służyć kształtowaniu kultury turystycznej i mody na lokalne podróże? Polska Organizacja Turystyczna stawia na interaktywną edukację turystyczną dzieci i młodzieży i zachęca do odkrywania Polski w towarzystwie najnowocześniejszych rozwiązań cyfrowych.

 

– Cześć, nazywam się Pepper! Miło mi Was przywitać w Mobilnym Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła. Rozejrzyj się. Są tu stoły multimedialne z quizami, gry, a nawet gogle VR. Wszystko to pomoże Ci lepiej poznać jaka piękna jest Polska i jak wspaniałe są podróże, ale też podpowie Ci jak się do nich właściwie przygotować i jak wypoczywać bezpiecznie. Mam też misję dla Ciebie: odwiedź wskazane stanowiska Mobilnego Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła i rozwiąż zadania. Za twoje poprawne odpowiedzi otrzymasz tajemnicze cyfry, z których możesz ułożyć hasło. Gdy już je zgadniesz, wróć koniecznie do mnie i szepnij mi je do ucha... wtedy ja ustawię się do zdjęcia selfie – będziesz mieć fotkę z najprzystojniejszym robotem świata! mówi Pepper, humanoidalny robot, który wita dzieci w Mobilnym Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła, najnowszym projekcie edukacyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Sztuczna inteligencja staje się rzeczywistością w szkołach w wielu krajach, a algorytmy AI pomagają uczyć się lepiej, rozwijać kompetencje i w pełni wykorzystywać indywidualne zdolności i potencjał uczniów m.in. poprzez spersonalizowane narzędzia nauczania. Humanoidalny Pepper co prawda sam wciąż jeszcze się uczy, ale świat, do którego zaprasza jest już na miarę XXI wieku.

 

Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła (Turystyczna Szkoła - Mobilne Centrum Edukacji | Facebook) to projekt, w którym AI, augmented reality i virtual reality łączą siły z tradycyjnymi metodami edukacji. Na blisko 300 mkw. zgromadzono najnowocześniejsze rozwiązania, aplikacje, gry i zabawy, dzięki którym dzieci mają możliwość wejścia do świata przygody, podróży i odkrywania najpiękniejszych zakątków Polski.

 

Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży a także ich nauczycieli, rodziców i opiekunów. Przestrzeń Mobilnego Centrum Edukacji została podzielona na kilka stref z wykorzystaniem aplikacji opartych na augmented reality, stołów multimedialnych, rozwiązań virtual reality z goglami Oculus Quest 2, trenażerami i symulatorami, czy interaktywną podłogą z mapą Polski. W przygotowaniu do prawdziwych wypraw dzieciom pomagają zajęcia w strefie realnych doświadczeń, gdzie mogą nauczyć się jak skompletować plecak turystyczny, apteczkę, czy jak korzystać ze sprzętu nawigacyjnego. W sekcji przygotowanej przez partnera projektu Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze (GOPR) ratownicy zapoznają młodych turystów z zasadami zachowania w górach i udzielania pierwszej pomocy.

 

Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła do końca roku odwiedzi szkoły w całej Polsce. Dotychczas ze spotkania z tą innowacyjną formą edukacji skorzystało już ponad 7000 tysięcy uczniów z ponad 50 szkół z woj. małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.