W miniony weekend w bułgarskiej miejscowości Sapareva Banya rozegrano 32. Mistrzostwa Świata w biegach górskich. Najlepiej wśród Polaków spisała się Klaudia Pawlus, która zajęła ósme miejsce w kategorii juniorek.
– Położone u podnóża gór Riła, na wysokości 750 m n.p.m, liczące 3800 mieszkańców miasto znane jest z tego, że w jego centrum znajduje się jedyny gejzer na Bałkanach. Związane są z tym oczywiście wody lecznicze, które sprawiają, że Sapareva Banya to znany w Bułgarii i w sąsiednich państwach kurort. Góry Riła wznoszą się w tym miejscu do wysokości 2100 m, a na płaskowyżu znajdującym się na tej wysokości znajdują się jeszcze jeziora. Nic dziwnego, że obszar ten znalazł się w obrębie Parku Narodowego Riły. Na nartach jeździ się w tym miejscu jeszcze w maju – wyjaśnia Andrzej Puchacz, koordynator PZLA ds. biegów górskich, opiekun kadry na bułgarskie mistrzostwa.
– Reprezentacja Polski mieszkała w hotelu na wysokości 1350m n.p.p.. Meta mistrzostw Polski w Międzygórzu, będących eliminacją do reprezentacji znajdowała się na wysokości 1425m n.p.m. - dodaje Puchacz.
W zmaganiach wzięło 323 zawodników z 35 krajów. Rywalizacja odbywała się grzbiecie góry Rila. Trasy liczyły kolejno: dla juniorek 3,5 km (+500m przewyższenie), dla juniorów i seniorek - 7,3 km (+700/-20 m przewyższenia) oraz dla seniorów 12 km (+1390 m/-20 m przewyższenia).
Juniorki
Wśród juniorek najlepsza okazała się aktualna mistrzyni Europy w biegu alpejskim, Niemka Sarah Kistner. Najlepsza, a jednocześnie najmłodsza z Polek, 16-letnia Klaudia Pawlus zajęła ósme miejsce. Do podium nasza zawodniczka straciła nieco ponad minutę.
Na 24. miejscu znalazła się Magdalena Świecka z czasem 26:08. Kolejna z naszych reprezentantek Magdalena Pierchała była 36. z rezultatem 27:58. Dwie lokaty niżej uplasowała się Justyna Wandzel z wynikiem 28:25.
– Drużynowo Polki zdobyły szóste miejsce, przegrywając z Rumunkami, które miały tą samą ilość punktów tylko słabszym miejscem trzeciej na mecie zawodniczki z reprezentacji. Należy dodać, że z powodów zdrowotnych w reprezentacji zabrakło najlepszej polskie juniorki w tym roku, czwartej w mistrzostwach Europy Łucji Wiktorowicz (Sport Team Opoczno), która w tegorocznych mistrzostwach Europy zajęła 4. miejsce. Wszystkie 4 reprezentantki Polski to juniorki młodsze (16-17 lat), a rywalizacja odbywała się w kategorii juniorek 16-19 lat – wyjaśnia Andrzej Puchacz.
Juniorzy
Wśród juniorów - start na wysokości 1430m, meta 2110m n.p.m. - całe podium zdobyli Ugandyjczycy. Zwyciężył Joel Ayeko z czasem 33:53. Najlepszy i jednocześnie najmłodszy wśród polskich juniorów Marcin Kubica z Polaków Marcin Kubica zajął 25. miejsce. Wśród juniorów młodszych byłby na miejscu 5.
Na 38. pozycji zameldował się Krzysztof Jilek z blisko 10 minutami straty do zwycięzcy. Michał Wieczorek był 44, Adrian Wojtach - 48. W klasyfikacji drużynowej Polska zajęła 10 miejsce.
Seniorki
W biegu pań złoty medal zdobyła Andrea Mayr, która uzyskała czas 39:04. Był to szósty pod rząd tytuł mistrzyni świata w biegu alpejskim (pierwszy wywalczyła w 2006 roku). Przypomnijmy, że Austriaczka jest rekordzistką swojego kraju w półmaratonie (1:11:49) i maratonie (2:30:43).
Jedyna Polka w stawce Anna Celińska zajęła 24. miejsce z rezultatem 44:52. – Ania mierzyła wysoko. Jednak na czwartym kilometrze, na szybkim, płaskim odcinku potknęła się i upadła, odnosząc bolesne obrażenia uda i twarzy. W efekcie dobiegła do mety na 24. miejscu, najlepszym w historii jej startów w mistrzostwach świata. W odczuciu samej zawodniczki niedosyt jednak pozostał – relacjonuje Andrzej Puchacz
W historii startów polskich seniorek w mistrzostwach świata w biegu alpejskim kolejność przedstawia się następująco:
1. Izabela Zatorska – 3. miejsce (2000, 2002)
2. Irena Czuta-Pakosz – 21. miejsce (2004)
3. Dominika Wiśniewska-Ulfik – 24. miejsce (2014)
3. Anna Celińska – 24. miejsce (2016)
Seniorzy
Polacy wystąpili w osłabionym z powodów losowych składzie. – Najlepszy góral 2015 roku Bartłomiej Przedwojewski z powodu kontuzji zrezygnował z ubiegania się o miejsce w reprezentacji. Mistrz Polski Kamil Jastrzębski po skończeniu studiów od 1 września rozpoczął służbę w Wojsku Polskim, noga wicemistrza Krzysztofa Bodurki trafiła do gipsu bezpośrednio przed wyjazdem na mistrzostwa, a brązowy medalista Konrad Dziedzic rozpoczął 6 września naukę w Szkole Pożarniczej – wyjaśnia Andrzej Puchacz.
Zwyciężył Amerykanin Joseph Gray, który finiszował z czasem 1:02:12. Najlepszy z Polaków Dariusz Marek był 88. z wynikiem 1:17:32. Robert Sadowski zajał 102 miejsce, Emanuel Wajtacha uplasował się na 119. lokacie. Nasza drużyna nie została sklasyfikowana.
Pełne wyniki: TUTAJ
Przypomnijmy, że w 2013 roku 29. Mistrzostwa Świata w biegach górskich rozgrywane były w Krynicy-Zdroju podczas 4. Festiwalu Biegowego. Uczestnicy zmagań walczyli o medale na stokach Jaworzyny.
RZ
wsp. Andrzej Puchacz