Na 5 km po oficjalny rekord świata! Tylko w jakich butach? IAAF zmienia przepisy lekkiej atletyki

Tuż przed rozpoczęciem MŚ U20 Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF zaktualizowało przepisy dotyczące rywalizacji lekkoatletycznej. Część zmian dotyczy także biegów ulicznych.

Najważniejszą zmianą, ujętą w pkt 261, wydaje się rezygnacja z notowania oficjalnych rekordów świata na dystansach 15, 20, 25 i 30 km w biegach ulicznych. Do tej pory rekordy padały głównie podczas imprez maratońskich czy półmaratońskich (wymogiem było, że dany wynik musi zostać osiągnięty od startu do danego punktu na trasie, a nie pomiędzy poszczególnymi punktami na trasie), choć np. organizatorzy, a bardziej uczestnicy imprezy pn. Zevenheuvelenloop w holenderskim Nijmegen wyspecjalizowali się w biciu rekordów na pełnej 15-kilometrowej trasie tej imprezy.

Aktualni rekordziści:

  • 15 km: Leonard Patrick Komon (41:13) i Joyciline Jepkosgei (45:37)
  • 20 km: Zersenay Tadese (55:21) i Joyciline Jepkosgei (1:01:25)
  • 25 km: Dennis Kipruto Kimetto (1:11:18) i Mary Jepkosgei Keitany (1:19:43 – oczekuje ratyfikacji)
  • 30 km: Eliud Kipchoge / Stanley Biwott (1:27:13) / Mary Jepkosgei Keitany (1:36:05)

Jednocześnie IAAF rozpocznie notowanie oficjalnych rekordów globu na dystansie 5 km. Wyjściowe wyniki zostaną osiągnięte w 2018 r. przy czym wg oczekiwań IAAF nie powinny być gorsze niż 13:10 u mężczyzn i 14:45 u kobiet. Najlepszymi wynikami uzyskanymi w historii konkurencji są 12:59 Sammiego Kipketera (2000 r. w kalifornijskim Carlsbad) oraz 14:46 Meseret Defar (2006 r., również Carlsbad). Rekord Polski to 13:39 Michała Bartoszaka z 1993 r. z Los Angeles.

Oficjalne rekordy świata notowane będą też w chodzi kobiet na 50 km. Wyjściowe rekordy również zostaną osiągnięte w tym roku i będą nie gorsze niż 4h20.

Zmieniają się także przepisy dotyczące ciuchów, obuwia i numerów startowych lekkoatletów, ujętych w pkt 143 przepisów IAAF. Wg nowych wytycznych, lekkoatleci powinni korzystać z butów „rozsądnie dostępnych dla wszystkich w imię ducha uniwersalności lekkiej atletyki”. Ponadto „buty nie mogą być konstruowane w sposób dający lekkoatletom nieuczciwe wsparcie i przewagę”.

Nowe przepisy nie mówią nic o prototypach, wykorzystywanych powszechnie przez czołowych biegaczy świata (m.in. Kipchoge, Rupp, Tirunesh Dibaba, Edna Kiplagat). Na amerykańskich forach biegowych trwa dyskusja czy wykluczone z biegania ulicznego powinien zostać m.in. model Zoom Vaporfly 4%, powszechnie stosowany przez Nike Oregon Project. Jak udowadniają badania, Zoom Vaporfly 4% ze specjalną wkładką w podeszwie mogą skutecznie pomagać biegaczom, redukując koszty energetyczne biegu średnio o właśnie 4%.

Vaporfly 4% rzeczywiście takie dobre?

Pozostałe nowości w przepisach IAAF to m.in. dłuższa o 10 metrów strefa przyjmowania pałeczki w biegach rozstawnych, precyzyjne wytyczne dla konkurencji rzutowych dot. obrotów w kole i fauli, czy zasady ustalania rekordów mistrzostw lokalnych czy regionalnych (np. Mistrzostwa Warszawy w biegu na 10 000 m).

Nowe przepisy lekkiej atletyki wejdą w życie 1 listopada. Wtedy też poznamy pierwsze oficjalne rekordy świata w biegu ulicznym na 5 km oraz w chodzie kobiet na 50 km.

źródło: IAAF, PZLA