Naukowcy: Intensywne bieganie... skraca życie. Ale bez ruchu jest ono jeszcze krótsze

  • Zdrowie

Czy biegacze żyją dłużej? Zdaniem naukowców to zależy od tego, jak dużo biegają. O ile spokojny jogging w wymiarze 2-3 godzin tygodniowo, ma zbawienny wpływ na zdrowie i zdecydowanie wydłuża życie, to już osoby, które się nie ruszają i te, które biegają bardzo dużo, mogą osiągnąć odwrotny skutek.

W Pensylwanii badacze sprawdzili tę tezę na 3800 biegaczach. Ich średni wiek wynosił 46 lat. Około 70% z nich biegało więcej niż 30 km na tydzień. Niestety badanie wykazało jedynie, że osoby biegające więcej i bardziej intensywnie skracają sobie życie, ale nie wyjaśniło, dlaczego tak się dzieje.

Nie udało się również określić, gdzie dokładnie leży granica i od ilu kilometrów skutki uboczne zaczynają przeważać nad korzyściami. Według autorów badania maraton to już dla organizmu wyzwanie. - Jeśli na twojej liście celów jest ukończenie maratonu, zrób to raz i oznacz go na liście jako zaliczony - radzi James O'Keefe, dyrektor Instytutu Kardiologii w Kansas City.

Jednocześnie według równie nowych brytyjskich badań, brak aktywności fizycznej w średnim wieku, prowadzi do przedwczesnej śmierci i zwiększa ryzyko niepełnosprawności. Ten projekt objął 1355 mężczyzn i 1411 kobiet w wieku 53 lat. Uczestnicy badania byli obserwowani do czasu osiągnięcia 66. roku życia. 

Okazało się, że wśród osób, które w tym czasie zmarły, przeważały te, które najgorzej wypadły w testach fizycznych przeprowadzonych na początku badań

Jakie wnioski płyną z wyników badań? Kalendarz startów należy planować z głową i dostosowywać obciążenia do możliwości organizmu. Nie należy też porywać się z przysłowiową motyką na słońce - bez odpowiedniego przygotowania nie powinniśmy startować w zawodach z długimi dystansami. Bezsprzecznie trzeba jednak wyjść z domu i - choćby przez trucht - dotlenić i rozruszać organizm. Z kolei zaawansowani biegacze winni zaś stale monitorować swój stan zdrowia i reagować.

IB

Źródła:

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_145434.html

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_145969.html