Chyba każdy słyszał o najstarszym maratończyku świata Hindusie Fauja Singhu, który pokonał królewski dystans w Toronto mając 100 lat. Tym najstarszym ma być jednak jego rodak Dharam Pal Singh (na zdjęciu), który liczy sobie blisko 122 wiosny, a przynajmniej sam tak podaje.
Dharam Pal Singh miał się urodzić w 1897 roku. Jest więc rówieśnikiem słynnego Maratonu Bostońskiego, a nawet starszy od IAAF (światowe władze lekkoatletyczne ukonstytuowały się już w XX wieku). Wiekowy biegacz twierdzi, że pierwszy maraton przebiegł w 1970 roku, ale już stracił rachubę imprez. Nie stracił za to wiary w to, że jest najstarszym biegaczem na świecie, co często podkreśla, a co jest kwestionowane.
Wiek biegacza nie może zostać zweryfikowany. W wiosce w której się urodził nie wydawano aktów urodzenia. W 2016 roku New York Times pisał o Hindusie, gdy miał on wystąpić podczas Mistrzostwach Świata Weteranów w Perth, na dystansach od 100 do 400 m. Twierdził wówczas, że ma „blisko 119 lat”, ale nawet jego własna federacja nie wierzyła w tę historię. Ostatecznie, choć Dharam Pal Singh wniósł opłatę startową do mistrzostw, nie uzbierał pieniędzy na bilet lotniczy i nie pojawił się na starcie.
Bez względu na to czy faktycznie jest „tym najstarszym”, maratończyk ma wielu fanów. Mimo podeszłego wieku wciąż pozostaje w formie.
Historię Dharama Pala Singha przedstawia krótki film dokumentalny o wymownym tytule, nakręcony w 2017 roku.
Oficjalnie maratoński rekord świata w najstarszej kategorii wiekowej M90 należy do Amerykanina Ernesta Van Leeuwena (6:46:34). Wśród pań, w tej samej grupie wiekowej najlepszy rezultat posiada jego rodaczka - Mavis Lindgren (8:53:08). Jak dotąd nie odnotowano rekordów w starszych rocznikach.
Natomiast wśród najstarszych biegowych rekordzistów jest Polak - Stanisław Kowalski, rywalizujący na lekkoatletycznych arenach w kategorii M105, który na dystansie 100m uzyskał czas 34.50.
RZ