Niezłomni biegacze dla Żołnierzy Niezłomnych w Sobótce

Chociaż Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, to organizatorzy biegu w Sobótce udowodniają, że pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego może być kultywowana cały rok. Trwają zapisy do 2. edycji Biegu Niezłomnych. Start 22 sierpnia.

Bieg Niezłomnych ma przypomnieć o „drugiej konspiracji” walczącej z sowietyzacją Polski w latach 1944-1963. Sierpniowy termin biegu nie został wybrany przypadkowo.

– Dzień 1 marca został jako ustalony jako święto Żołnierzy Wyklętych, by przypomnieć o tragicznym roku 1951, gdy wykonano wyrok śmierci na zarządzie zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jednak Żołnierzy Niezłomnych było o wiele więcej, tysięcy ludzi, i wciąż trwają jeszcze prace ekshumacyjne w różnych miejscach Polski – przypomina Wiesław Drozdowski, dyrektor biegu w Sobótce.

– Każdy miesiąc można zapełnić datą związaną z bohaterami czasów komunizmu. My uznaliśmy, że sierpień jest dobry z dwóch powodów. Pierwsza kwestia to logistyka - imprez biegowych z dnia na dzień powstaje coraz więcej i trudno jest się wpasować w dobry czas. Po drugie uważam, że sierpień to „polski miesiąc”. Wystarczy spojrzeć na historię - wkrótce będzie obchodzona rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, dalej mamy Sierpień 80. Jedna z najbardziej znanych wśród młodych ludzi bohaterek - Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (łączniczka majora „Łupaszki” - red), zginęła w sierpniu 1946 roku. W sierpniu urodził się kolejny bohater WiN-u Ludwik Marszałek ps. „Zbroja”, który pochowany jest we Wrocławiu na Cmentarzu Osobowickim – wylicza organizator.

Trasa biegu w znacznej części prowadzi brukowanymi drogami Masywu Ślęży. 10-kilometrowa trasa składa się z dwóch pętli. Start znajdował się będzie na Rynku a meta przy Domu Turysty „Pod Wieżycą”.

– Trasy nie zmieniamy. Na odcinkach mało bezpiecznych z ubiegłego roku - tak je sobie opisaliśmy z uwagi na dużą liczbę biegaczy zgromadzonych w danym miejscu – dokonaliśmy niezbędnych poszerzeń. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas najważniejsze – podkreśla organizator.

– Teren jest oczywiście nieco pofałdowany, szczególnie druga pętla daje się we znaki. Zupełnie inaczej też biegnie się po lesie. Ludzie którzy tu startowali rok temu mówili, że bieg nie należy do najłatwiejszych. Ale... chyba o to chodzi! Ma być impreza dla współczesnych niezłomnych – wskazuje Ludwik Marszałek.

Na uczestników biegu czeka wiele atrakcji.

– Chcemy, żeby w tym wydarzeniu brały udział całe rodziny i młodzież. Dlatego organizujemy biegi towarzyszące na pół kilometra czy kilometr. Biegnąc traktem Józefa Franczaka może ktoś się zastanowi kto to był, co robił w życiu. Może ta młoda osoba za kilka lat sama zorganizuje podobną inicjatywę – podkreśla organizator.

– Dodatkowo wokół biegu mamy wystawę, będą quizy tematyczne, będą też grupy rekonstrukcyjne. Sam udział w biegu jest ukłonem w stronę bohaterów a przy dekoracja to łzy wzruszenia mogą się pojawić. Przy kamieniu pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego, przy warcie honorowej żołnierzy i harcerzy, medale wręczają ludzie pamiętają tamte czasy jak Lidia Lwow-Eberle – mówi Wiesław Drozdowski.

2. Bieg Niezłomnych w Sobótce wystartuje 22 sierpnia. Biuro zawodów znajdować się będzie na Stadionie w Sobótce przy Alei Św. Anny 12. Czynne będzie od godziny 8 do 10:30. Początek biegu o godzinie 11.

Tego samego dnia i o tej samej godzinie wystartują żołnierze stacjonujący w bazie Bagram w Afganistanie. W biegu ma wziąć udział 20 żołnierzu w tym 4 amerykanów.

– Medale już wysłaliśmy. Żołnierze zadeklarowali swój start, co raduje moje serce. Cieszy mnie, że chcą oddać hołd „Żołnierzom Niezłomnym” będąc w Afganistanie – cieszy się organizator.

Przypomnijmy, że pierwszą edycję Bieg Niezłomnych w Sobótce ukończyły aż 1103 osoby. Najlepsi okazali się Krzysztof Wiśniowski (37:39) oraz Justyna Romanowska(47:55).

2. Bieg Niezłomnych w Sobótce w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ