Noc Zima Góry 2017 już na mecie [ZDJĘCIA]


Coś się kończy, a coś zaczyna. Nordic Walking bez elementu rywalizacji na czas, dla wszystkich, w każdym terenie, o każdej porze roku, dnia i nocy... Za nami finał cyklu pn. Regatta Noc-Zima-Góry 2017. Szóste, ostatnie spotkanie nocnych, zimowych zdobywców odbyło się 11 marca w Świeradowie Zdrój. 

Relacja Pauliny Ruty, koordynator cyklu

Tuż po godzinie 17.00, po odprawie technicznej ponad 60-osobowa grupa śmiałków ruszyła na Izerski Stóg. W schronisku PTTK, gdzie zlokalizowana była baza noclegowa, wręczyliśmy odznaki Zdobywców. Pięcioro uczestników otrzymało złote odznaki. 

Hasłem przewodnim w tym sezonie była woda. Zdobywcy mieli doskonałą okazję do degustacji lokalnych wód mineralnych (całkowicie bezpłatnie). Zażywali też zimowych kąpieli w górskich wodospadach, a kiedy nie było w okolicy wodospadu - w śniegu przy schronisku. 

Na szczególną uwagę zasługuje wodospad Podgórnej w Przesiece, gdzie z zimowej kąpieli skorzystało ponad 100 osób z całej Polski! Kilku "śmiałków" debiutowało w takiej aktywności, dzięki NZG. Ponadto uczestnicy jednego ze spotkań mieli możliwość bezpłatnego wstępu do gorących term Meander Park Oravice na Słowacji i kąpieli w wodzie termalnej.

W tym sezonie postawiliśmy zdecydowanie na turystykę aktywną. większość uczestników poruszała się z zastosowaniem prawidłowej techniki nordic walking dzięki obecnym podczas spotkań instruktorom i trenerom nordic walking PSNW. Wybieraliśmy też mniej znane szczyty i parki krajobrazowe.

W programie znalazły się: 

- Jagodna w Górach Bystrzyckich - tutaj odbyła się inauguracja cyklu z prelekcją wiceburmistrza Polanicy Zdrój na temat gór świata podczas której zajadaliśmy naleśniki jagodne w gościnnym Schronisku PTTK Jagodna!), 

- zaśnieżony, stromy i trudny do zdobycia Klimczok w Beskidzie Żywieckim, z gościem specjalnym Edwardem Dudkiem i przyjazną Łaciakówką z degustacją zdrowej herbaty z wody z górskiego strumyka, a także z profesjonalną prelekcją GOPR pod Klimczokiem na temat bezpieczeństwa w górach)

- pięknie położony i nieznany wśród wielu uczestników szczyt Grabowiec w Karkonoszach, zdobywany zarówno nocą jak i za dnia podczas 2. biwaku zimowego

- Jaworzyna Krynicka w Beskidzie Niskim, z piękną i wyjątkowo położoną bazą noclegową w Bacówce Nad Wierchomlą i Pijalnią Główną na krynickim deptaku

- szczyt Wysoka w Pieninach, z udziałem Gościa Honorowego Prezydenta RP Andrzeja Dudy, gorącą kąpielą w termach Meander Park Oravice, a także w górskim wodospadzie Zaskalnik i halny, który pierwszy raz w historii cyklu pokrzyżował plany Zdobywców!)

- Stóg Izerski w Górach Izerskich - spotkanie finałowe z wręczeniem odznak zdobywców, prelekcją podsumowującą i pełnią księżyca w tle i aktywną krzyżówką na szczycie...

Od stycznia do marca bawiło się z nami ponad 100 osób z całej Polski. Najstarsza Uczestniczka miała ponad 70 lat, najmłodsi uczestnicy w wieku przedszkolnym! Przekrój wiekowy obrazuje, że w spotkaniach NZG mogą brać udział wszyscy chętni, a nawet całe rodziny z dziećmi.

Celem organizatorów cyklu od samego początku jest przede wszystkim promocja turystyki aktywnej - polskich gór wraz z ich walorami krajoznawczymi i zdrowotnymi w połączeniu z aktywnością ruchową - prawidłową techniką nordic walking; promocja zdrowia i ogólnodostępnej aktywności ruchowej - nordic walking w tzw. profesjonalnym wydaniu (czyli pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej i trenerskiej). 

W imieniu organizatorów cyklu - tj. Stowarzyszenia Noc-Zima-Góry i Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking - serdecznie dziękuję wszystkim Nocnym, Zimowym Zdobywcom za aktywny udział w spotkaniach na szczycie i wspaniałą atmosferę, którą wszyscy razem tworzyliśmy. To był wspaniały czas z Pasjonatami spędzony w górach, w pozytywnej atmosferze okraszony śniegiem, nocą i mrozem. Bądźcie z nami w sezonie 2018, bo ten wspaniały klimat tworzymy właśnie my - wszyscy razem!

Pamiętajcie, że z uwagi na ograniczone możliwości naszych baz noclegowych w górach zapisy do udziału w cyklu 2018 ruszają już w październiku i trwają tylko do końca listopada.

Oficjalna strona Stowarzyszenia Noc-Zima-Góry: www.noczimagory.pl

Paulina Ruta, koordynator cyklu Noc-Zima-Góry

Fot. Anna Lipińska, Piotr Kaczmarski, Marek Drapikowski, Paulina Ruta (PSNW.pl)