O cukrzycy w Krynicy – biegiem i słowem!

Podczas tegorocznej edycji PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy zwrócono uwagę na problemy osób z cukrzycą. Dzięki współpracy organizatorów oraz Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w znaczący sposób zaakcentowano promocję aktywności fizycznej jako profilaktyki zarówno powikłań cukrzycowych jak i wystąpienia samej cukrzycy oraz innych chorób cywilizacyjnych. 

To były niesamowite dni. Niezwykła atmosfera, przyjaźni ludzie i ważne sprawy. Festiwal Biegowy w Krynicy to przede wszystkim święto aktywności fizycznej i pozytywnego myślenia. Tym razem była to też okazja do zwrócenia uwagi na problem cukrzycy. Minimaraton „Biegiem od cukrzycy” oraz panel dyskusyjny poświęcony poświęcony roli aktywności fizycznej podczas Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze uczestnikom na najistotniejsze aspekty życia z cukrzycą.

Przez cały czas trwania Festiwalu było dostępne stoisko Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą oraz Drużyny MOJACUKRZYCA.PL. Propagowano wiedzę o cukrzycy i o jej powikłaniach wśród uczestników Festiwalu. Na stoisku można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji zdrowotnych, pomiaru wskaźników BMI, WHR, zmierzyć poziom cukru oraz ciśnienie.  Zaprezentowano również akcję Drużyna MOJACUKRZYCA.PL promującą aktywność fizyczną nie tylko wśród diabetyków, ale również innych osób. Celem akcji jest zebranie środków na stypendia sportowe dla osób chorych na cukrzycę.  

Festiwal Biegowy to nie tylko bieganie, życiówki, konkurowanie… to także bardzo ciekawe, inspirujące oraz pouczające spotkania z osobami, które swoją postawą i postępowaniem mogą pokazać nam jak żyć mimo przeciwności losu. Niezwykle istotnym wydarzeniem było spotkanie z uczestnikami Festiwalu Biegowego na Forum Sport Zdrowie Pieniądze pod hasłem „Aktywność fizyczna profilaktyką chorób cywilizacyjnych”.

Była mowa zarówno o cukrzycy, zagrożeniach jakie ze sobą niesie, o nowoczesnej samokontroli a także o akcji Drużyna MOJACUKRZYCA.PL, programie ACTIVEDIABET, aktywności fizycznej i wyzwaniach sportowych. W panelu wziął udział Michał Jeliński, mistrz olimpijski oraz Irena Guszczyńska z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą i Mariusz Masiarek, pomysłodawca akcji Drużyna MOJACUKRZYCA.PL i twórca serwisu nowoczesnej samokontroli naszacukrzyca.pl.

Według statystyk na całym świecie chorych na cukrzycę jest aż 360 milionów ludzi. W Polsce choruje 3 miliony jednak tylko 2 miliony o tym wiedzą. Milion osób nie wiedzą, że ich organizm zaatakowany został przez chorobę cywilizacyjną 21 wieku. Te informacje zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. Podobnie jak wyznania Michała Jelińskiego.

– Aktywność fizyczna oraz racjonalne odżywianie są kluczem – powiedział Pan Michał. – Nie lubię słowa dieta. Dieta to ograniczenia, restrykcje, mając cukrzycę trzeba być świadomym, że czasem samym prawidłowym odżywianiem można sobie pomóc – dodał Mistrz Olimpijski.

Cukrzyca nie przeszkadza realizować marzeń. Mając świadomość i wiedzę na temat prawidłowego odżywiania każdy chory może żyć, pracować, uprawiać sport – także wyczynowo – jak zdrowy człowiek. Należy jednak pamiętać, że zarówno stres, adrenalina a także aktywność fizyczna powoduje wzrost cukru we krwi, dlatego pamiętać należy o częstych pomiarach poziomu cukru. Pomimo, iż sport, aktywność poprawia działanie insuliny tylko rozsądne i racjonalne postępowanie może wyjść choremu na zdrowie.

W kwietniu 2014 roku, wioślarz Michał Jeliński postanowił sprawdzić się w zawodach biegowych startując w półmaratonie w Poznaniu. – Jako wioślarz trenowałem zarówno siłę jak i wytrzymałość, również biegałem dlatego postanowiłem sprawdzić się na dystansie ponad 21 kilometrów oficjalnie, bo treningowo miałem już okazje tyle biegać. Zakładałem zmieścić się w godzinie i 35 minutach, na mecie okazało się, że mój czas to 1:31:25 chwalił się Pan Michał, udowadniając, że nawet będąc cukrzykiem można „przenosić góry” jeśli tylko się chce. 

Jeszcze tego samego wieczora podobnie jak ponad 400 innych uczestników Michał wraz z ekipą Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą i barwach Drużyny MOJACUKRZYCA.PL wziął udział w mini maratonie „Biegiem od Cukrzycy”. Bieg miał na celu zwrócenie uwagi na problemy diabetyków oraz na wskazanie roli aktywności w profilaktyce cukrzycy.

Z uwagi na ogromną liczbę uczestników organizatorzy i sędziowie zdecydowali się na podzielić biegaczy na trzy grupy – damską i dwie męskie. Jako pierwsze wystartowały panie. Krótki dystans zaś spowodował, że wielu biegaczy postawiło wszystko na jedną kartę. Szybkie tempo zawodników można było kontrolować zerkając na zegarek. 

Liczył się przede wszystkim udział i idea biegu, ale były to też zawody sportowe. Wśród panów wygrał Kamil Jastrzębski z Kraśnika, który przebiegł 4,219 km w czasie 10:20 a wśród pań Dominika Wiśniewska-Ulfik z Zabrza z czasem 12:02.

Inicjatorem i współorganizatorem tej konkurencji PZU Festiwalu Biegowego byłoTowarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Patronat honorowy nad biegiem objęły Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii oraz serwis nowoczesnej samokontroli naszacukrzyca.pl. Do tego grona dołączył portal www.mojacukrzyca.org.

Mariusz Masiarek, www.MojaCukrzyca.pl