Znamy już nazwisko zawodnika, w tym wypadku zawodniczki, u której badanie na obecność środków dopingujących wykonane po 9. PKO Poznań Półmaratonie dało wynik pozytywny.
To Olga Ochal - Mistrzyni Polski w półmaratonie z 2013 r., wojskowa Wicemistrzyni Świata w Maratonie i Wicemistrzyni Europy w biegu na 20 km. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Ukrainy. Do Polski przeprowadziła się w 2007 r. i tu wyszła za mąż za Pawła Ochala. W 2011 r. uzyskała obywatelstwo polskie. Wśród sukcesów biegaczki są m.in. 2 i 3 miejsce w Maratonie Warszawskim (2010 i 2011), 3. miejsce w Orlen Warsaw Marathon 2013 r. i zwycięstwo w Półmaratonie Piła w 2013 r. W 9. PKO Poznań Półmaratonie zajęła trzecie miejsce.
Szczegóły w komunikacie organizatora.
Informujemy, że Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji – organizator 9. PKO Poznań Półmaratonu – otrzymały z Instytutu Sportu – Zakładu Badań Antydopingowych w Warszawie wyniki badań próbki B pobranej od jednej z uczestniczek zawodów, u której w próbce A wykryto obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z „Listą Zabronioną WADA 2016”.
Wyniki badań próbki B potwierdziły wcześniejsze wyniki, na podstawie czego stwierdza się, że w dniu 17.04.2016 podczas 9. PKO Poznań Półmaratonu u pani Olgi Ochal wykryto obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z „Listą Zabronioną WADA 2016”.W związku z powyższym Organizator dyskwalifikuje zawodniczkę, jednocześnie nakładając karę w postaci zakazu startu w biegach organizowanych przez POSiR – PKO Poznań Maraton i PKO Poznań Półmaraton na okres 2 lat.
Powyższa decyzja jest nieodwołalna.Tym samym miejsce III w klasyfikacji generalnej kobiet przypada pani Magdalenie Lewandowskiej, a wyniki 9.PKO Poznań Półmaratonu uznaje się za oficjalne. Ostatecznie tegoroczny bieg ukończyło 11 347 zawodników.
AKTUALIZACJA
Olga Ochal wydała oświadczenie w swojej sprawie. Zawodniczka składa zastrzeżenia co do nałożonych sankcji. Przyznaje też, że substancja wykryta w jej organizmie zabroniona jest dopiero od 1 stycznia 2016 roku. Chodzi o meldonium.
Informacja o dyskwalifikacji zawodniczki pojawiła się w środę po południu. Wiadomość szybko obiegła media zajmujące się bieganiem. Mistrzyni Polski w półmaratonie z 2013 roku w odpowiedzi na odebranie jej trzeciego miejsca przyznaje, że stosowała lek zawierający meldonium tylko w grudniu 2015 roku. Dodatkowo ma też zastrzeżenia do tego, że nie otrzymała dokumentów potwierdzających wynik analizy próbki „B” i ilości stężenia zabronionej substancji. Poniżej prezentujemy pełne oświadczenie.
Przypomnijmy, że od momentu wprowadzenia przez WADA melodium na listę zakazanych substancji posypała się prawdziwa lawina dyskwalifikacji (według BBC ponad 170 sportowców od początku roku - red). Wśród nich jest m.in. tenisistka Maria Szarapowa, która wczoraj została zawieszona na 2 lata, oraz szwedzka biegaczka etiopskiego pochodzenia Abeba Aregawi.
WADA ma też inny problem z tym środkiem. Nie ma bowiem dokładnych badań dotyczących wydalania go z organizmu. Nie ma też pełnej informacji o tym jak melodium wpływa na organizm. W tym kontekcie sprawa Olgi Ochal wydaje się wciąż otwarta.
Przypomnijmy, że nałożona przez POSiR dyskwalifikacja obejmuje wyłącznie imprezę w Poznaniu.
RZ
źródło: POSiR
fot. mat. pras POSiR