parkrun: Uczczą stulecie włączenia Bródna do Warszawy. "Zapraszamy"

9 kwietnia w Parku Bródnowskim rozegrany zostanie 78 parkrun. Nie byłoby w tym nic niezwykłego – wszak 5-kilometrowe, bezpłatne biegi w ramach międzynarodowego cyklu odbywają się tu co sobotę – gdyby nie fakt, że impreza upamiętniać będzie stulecie włączenie Bródna w granice miasta.

Decyzją niemieckiego generała i gubernatora Królestwa Polskiego - Hansa von Beselera z 8 kwietnia 1916 roku Warszawa rozszerzyła swoją powierzchnię administracyjną ponad trzykrotnie. W granicach stolicy znalazły się przedmieścia w tym m.in. Wola, część Pragi Południe (Grochów, Saska Kępa i Gocław), Mokotów, Targówek oraz Bródno. Z tej okazji organizatorzy parkrunu rozgrywanego w Lesie Bródnowskim postanowili zorganizować bieg upamiętniający historię dawnej gminy, a obecnie dużego osiedla wchodzącego w skład dzielnicy Targówek.

– Pomysł na bieg z okazji stulecia Bródna narodził się w połowie 2015 roku. Na początku był plan, żeby zorganizować bieg uliczny prowadzący po tym osiedlu. Ale w trakcie przygotowywania koncepcji stwierdziłem, że jednak parkrun jest sprawdzoną formułą i nawet nie mając praktycznie większych nakładów finansowych, można takie zawody zorganizować. Będą prowadzone jeszcze rozmowy z Urzędem Dzielnicy i być może uda się nam zorganizować pamiątkowe medale albo koszulki dla uczestników – wyjasnia Jędrzej Rogozński, organizator imprezy, lokalny wolontariusz parkrun.

parkrun na Bródnie ma kameralny charakter. Zwykle w soboty startuje tu od 30 do 60 osób. Organizatorzy jednak liczą, że tak rocznicowy bieg zgromadzi mieszkańców Bródna, którzy biegiem będą chcieli uczcić stulecie przyłączenie do Warszawy.

– Obecny limit to 200 uczestników zarejestrowanych na stronie parkrun.pl. Tyle nasza lokalizacja posiada „tokenów” do wydania na mecie. Myślę, że maksymalnie będzie mogło wystartować tu 500 osób. Jesteśmy w stanie zorganizować dodatkowe „tokeny”. Uważam, że taka liczba osób będzie mogła komfortowo poruszać się na tutejszej trasie, ale... zobaczymy czy uda się promocja. Liczę, że informacja o biegu dotrze do mieszkańców Bródna i Targówka – mówi Jędrzej Rogoziński.

Czy warszawski parkrun z historią w tle powtórzy sukces n. parkrunu poznańskiego? Nie tak całkiem dawno w stolicy Wielkopolski biegano na wspomnienie bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Wystartowało ponad 1000 osób!

parkrun Bródno dobywa się w Lesie Bródnowskim. Trasa tradycyjna – 5 km. Udział jest darmowy. Wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja, wydrukowanie i okazanie ma mecie biegu nadanego w ten sposób Indywidualnego Kodu Uczestnika. Rejestracja w parkrun jest jednorazowa, a po jej dokonaniu można wziąć udział w dowolnej liczbie biegów w dowolnej lokalizacji parkrun w Polsce lub na świecie.

Strona internetowa parkrun Bródno: KLIKNIJ.

RZ