Dorośli do startów w biegach przygotowują się trenując. Korzystają z planów treningowych, mierzą czasy, właściwie się odżywiają, testują i kupują sprzęt. Wszystko po to, by zwykle osiągać jak najlepszy dla siebie wynik. Czy dzieci również należy przygotować do startów w biegach?
Niewątpliwie warto! Szczególnie przed pierwszym udziałem w zorganizowanym biegu. Powinno to jednak wyglądać inaczej niż w przypadku dorosłych biegaczy.
Jeżeli z wyprzedzeniem planujemy udział w zawodach, można podjąć próbę rozpoczęcia treningów biegowych. Przygotowując plan poprawy formy malucha, trzeba brać pod uwagę kilka ważnych kwestii.
Przed rozpoczęciem treningów szczególną uwagę należy zwrócić czy dziecko jest zdrowe i nie ma przeciwwskazań do zwiększonego wysiłku fizycznego.
Równie ważne są chęci i zapał małego sportowca. Do 10. roku życia treningi powinny mięć formę zabawy, zwłaszcza podczas pierwszych wyjść. Bardzo ważne by zarówno dziecko jak, i rodzice czerpali przyjemność i satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu. Dlatego należy je urozmaicać zabawami takimi jak, wyścigi, kopanie piłki, berek lub organizując biegi nocne. Zbyt intensywne lub po prosu nudne treningi, mogą zniechęcić małego zawodnika do dyscypliny. To rodzic, opiekun - jest wówczas trenerem, który zna dziecko najlepiej, wiele co lubi ale i zna jego granicę wytrwałości, której nie ma sensu na tym etapie przekraczać.
Dodatkowym elementem zachęcającym może być nabycie nowych butów czy ubrania.
Obecnie bardzo wielu organizatorów biegów uwzględnia w planie imprez biegi dla dzieci. Również podczas PZU Festiwalu Biegowego, co roku organizujemy specjalne Biegi Deptaka (LINK DO INFO STARTOWEGO), przeznaczone dla dzieci już od 4 roku życia.
Przede wszystkim należy poświęcić wiele uwagi dziecku. Często rodzice skupiając się na swojej kondycji przed zawodami, dopiero w dniu startu dowiadują się, że również ich dziecko może pobiec i zdobyć prawdziwy medal, wygrać atrakcyjną nagrodę. Wszystko to wydaje się być bardzo ciekawe. Zapisują więc malucha na szybko, stawiają go na zatłoczonej linii startu tuż przed gwizdkiem sędziego. Wówczas zdarza się, że dla małego zawodnika start w zawodach biegowych to wyzwanie za duże i zbyt stresujące, nie mające wiele wspólnego z zabawą, a z obawami przed obecnością w nowym miejscu, w nowym towarzystwie.
Jeśli decyzja o udziale zapadła przed samym startem, warto poświęcić chwilę na przygotowanie psychiczne dziecka do biegu. Przede wszystkim należy mu przypomnieć, że to tylko zabawa i nie jest najważniejsze, które zajmie miejsce. Jeśli to możliwe, można pobiec z dzieckiem dodając mu otuchy i pewności. Gdy maluch przekroczy linię mety, niezależnie od wyniku, należy mu się pochwała i docenienie za odwagę podjęcia samej decyzji o pierwszym starcie i ukończenie biegu!
MZ