Festiwal Biegowy to nie tylko atrakcje związane z Krynicą, ale przede wszystkim piękny Beskid Sądecki, a pogoda zachęca do górskich wędrówek. O 13:30 na głównej scenie 7. PKO Festiwalu Biegowego na krynickim deptaku odbyło się spotkanie z ratownikiem GOPR.
Gość Festiwalu przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach, takich jak np. zawsze ważne sprawy odpowiedniego ubioru, a szczególnie obuwia. - Szpilek nie polecamy! Jeśli potrzebujemy sprowadzić pomoc, skorzystajmy z numerów GOPR: 985 lub 601 100 300. Bardzo polecana jest aplikacja "Ratunek" na smartfony, która sama nas lokalizuje za pomocą GPS i po uruchomieniu przesyła nasze położenie ratownikom - wyjaśniał ratownik.
Godną zapamiętania radą w przypadku zagubienia się w górskim terenie jest, aby kierować się w dół, w stronę najbliższej dolinki, cieku wodnego itp. i wzdłuż niego podążać w dół. W górach takich jak Beskidy w ten sposób w ciągu najwyżej godziny dotrzemy do cywilizacji. W wyższych górach może to zająć nieco dłużej, ale prawdopodobnie również zakończy się sukcesem, o czym się przekonali chociażby bohaterowie filmu "Alive - Dramat w Andach"!
Kamil Weinberg