Polskie Himalaje 2018: Ruszyły spotkania informacyjne

  • Biegająca Polska i Świat

Projekt Polskie Himalaje 2018 wszedł w kolejny etap organizacyjny. Od spotkania w Warszawie rozpoczęły się 4-godzinne szkolenia, na których uczestnicy biegu i trekkingu mają okazję się poznać i dowiedzieć się kilku praktycznych szczegółów o tym, co ich czeka. A czeka mnóstwo wrażeń.

Według Roberta Celińskiego, który trzykrotnie ukończył Tenzing Hillary Everest Marathon, bieganie w Himalajach nie różni się zasadniczo od biegania w Szklarskiej Porębie, aczkolwiek trzeba się przygotować.

– Mamy taką tendencję, że jeżeli jest dużo czasu na przygotowania, to odsuwamy je na „jutro”. Obiecujemy sobie, że zaczniemy od najbliższego poniedziałku, kolejnego nowego miesiąca albo z nowym rokiem. Niestety tak się nie da. Trekking w Himalajach wymaga dużego większego zaangażowania niż wycieczka w nasze góry. W grę wchodzi np. problem z wysokością – przestrzegał dziś Robert Celiński. Sugerował, by nie czekać na 2018 r. z treningiem.

– Namawiam do spokojnego przygotowania i aktywnego spędzania czasu. Bieganie, pływanie, rower, inne formy aktywności. Trzeba zacząć coś robić 3-4 razy w tygodniu i budować naszą bazę tlenową, wysiłkową. Do tego budowanie siły, a może nawet warto skorzystać z trenera, który przygotuje solidny plan treningowy, uwzględniający naszą obecną kondycję – mówił Robert, który sam jest takim trenerem i zapewnia, że do czasu wyprawy, każdy zdąży się przygotować, jeśli podejdzie do sprawy poważnie.

Dobrą formą treningu jest też chodzenie po schodach, które w jakimś stopniu imituje górskie ukształtowanie terenu. – W tym wszystkim chodzi o to, żeby spocić się i zmęczyć się tutaj, a tam w Himalajach czerpać już tylko radość z miejsca, w którym się jest – namawiał do przygotowań zebranych Leszek Cichy.

Ogromna wiedza i doświadczenie prowadzących spotkanie nie zaspokoiła ciekawości jego uczestników, którzy mieli listę pytań o ceny, dostępność wody, pakowanie plecaka i inne kwestie logistyczno-praktyczne.

Podobne spotkania odbędą się jeszcze 6-krotnie:

  • 14 maja - Kraków
  • 16 lipca - Korbielów
  • 10 września - Gdańsk
  • 17 września - Poznań
  • 24 września - Warszawa
  • 1 października - Warszawa

Strona projektu: www.polskiehimalaje.pl/

IB