W piątek o 17:30 rozpocznie się główna rywalizacja biegowego tygodnia w Chamonix. Na trasę wyruszą uczestnicy UTMB. Wśród nich będzie 48 Polaków. Zdaniem organizatora w tej grupie szansę na walkę o najwyższe miejsca ma Gediminas Grinius. Drugi zawodnik Biegu 7 Dolin sprzed roku, zwycięzca Chudego Wawrzyńca i trzeci zawodnik Lavaredo Ultra Trail.
Szczecinianin swoje możliwości ocenia dużo skromniej. Jest debiutantem na tej imprezie i planuje jej ukończenie w pierwszej dwudziestce. – Właśnie dlatego, że znam trasę UTMB tylko z mapy, planuję zacząć bardzo spokojnie – zastrzega Gedminas.
Podczas zeszłorocznego B7D w czołówce był także Kamil Leśniak. Wtedy znalazł się tuż za podium, ale w tym roku był trzeci w Biegu Rzeźnika i drugi w 100 Thailand.
– Mój cel na UTMB to „złamanie” 24 godzin, co będzie najlepszym wynikiem Polaka w historii zawodów. Wiem, że mogę to zrobić. Jestem zaaklimatyzowany, czuję się bardzo dobrze. Treningi w ostatnich dwóch tygodniach biegałem z dużą łatwością. Znam trasę, wiem czego się spodziewać – zapowiada Ambasador PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój.
Podobne plany do Kamila miał także Krzysztof Dołęgowski, niestety infekcja wymusiła korektę ambitnych zamierzeń. – Mój trening nie poszedł do końca tak dobrze jak powinien. Chciałem mierzyć się z 24 godzinami, ale teraz, ze względu na infekcję, muszę zastanowić się nad zmianą planów – powiedział Krzysztof Dołęgowski
Celu nie wyznaczają sobie Grzegorz Lasota i Grzegorz Baćmaga. Doświadczeni biegacze z Radomia, będą debiutować na trasie UTMB i chcą ją po prostu ukończyć. Obaj jednak potwierdzają, że są w dobrej formie. W Biegu Rzeźnika poprawili swój czas o 2 godziny, na treningach przebiegają 400km miesięcznie.
Doświadczenie ma również Marek Baluk maratończyk z 30-letnim stażem. Zbliża się już do setki pokonanych maratonów, a trasa UTMB nie jest mu obca. To wszechstronny biegacz, którzy dobrze sobie radzi na alpejskich szlakach, w biegach przełajowych i na asfalcie.
„9 sierpnia 2014 roku o 17:30 stanę w grupie ok. 2300 biegaczy dzielących ten sam sen starannie przygotowywany przez wiele miesięcy. Pomimo niesamowitej trudności, będziemy spokojni, dzięki pomocy oferowanej przez 2000 wolontariuszy. To przygoda ale i wyzwanie na miarę marzeń” - napisał z kolei na swoim blogu Waldemar Czado, który ma już na swoim koncie ukończony bieg CCC.
Natomiast Rafał Koszyk dał się poznać jako twardy zawodnik, gdy dwa lata temu przebiegł 100-milowy Rodopi Ultra Trail w butach, które podziurawiły się na początku dystansu. Rafał jest także zwycięzcą tegorocznej Transjury na trasie Hard.
Patryk Łoszewski to zawodnik, który odnosi sukcesy zarówno w biegach ultra, jak i w rajdach samochodowych. Jego osiągnięcia to m.in. 1. miejsce w klasie diesel Italian Baja 2009, wicemistrzostwo Polski RMPST 2006, mistrzostwo Polski RMPST w klasie OI 2006.
Leszek Rzeszótko jest pierwszym Polakiem, który ukończył Badwater.
Wśród pań o wysoką lokatę chce powalczyć Magda Ostrowska-Dołęgowska. – Jeśli ukończę ten wyścig, spodziewam się, że i miejsce będzie niezłe. Uważam, że realny, choć trudny wynik to ok. 30 godzin. To więcej, niż kiedykolwiek pokonałam biegiem – powiedziała Magda, rekordzistka Biegu Rzeźnika i siódma zawodniczka Transgrancanarii.
Oprócz niej w zawodach wystartują jeszcze dwie Polki: Marzena Jarenka-Maron i Katarzyna Skolimowska.
O każdym zawodniku UTMB można napisać osobny artykuł. Na trasie nie ma przypadkowych ludzi, nie ma początkujących biegaczy. Za każdym stoi wiele godzin treningu i pokonane trasy trudnych, czasem ekstremalnych biegów. My kibicujemy im wszystkim! Do boju!
The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®
Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2003 roku. Wzięło w niej udział 722 zawodników. W 2005 roku organizatorzy wprowadzili limit uczestników, który początkowo wynosił 2000. W 2006 roku zwiększono liczbę startujących do 2500, a od 2007 roku limit wynosi 2300 biegaczy.
Również w 2007 roku wprowadzono system kwalifikacji. Przez kilka edycji był modyfikowany, od 2013 roku, aby wystartować w UTMB trzeba uzbierać 7 punktów w minimum trzech biegach kwalifikujących w ciągu dwóch sezonów. Imprezy „punktowane” są opublikowane na specjalnej liście. Są wśród nich np. Bieg 7 Dolin, który daje 3 punkty, Bieg Rzeźnika - 2 punkty, czy Chudy Wawrzyniec – 1 punkt (obie trasy).
Trasa tegorocznej edycji imprezy:
IB, wsp. Justyna Grzywaczewska
fot.