„Projekt Maraton”. Tu o biegach długich myślą długofalowo

Laura Muir, Stephanie Twell, Robbie Simpson czy Calum Hawkins - to zawodnicy dobrze znani kibicom lekkiej atletyki. Z pochodzenia są Szkotami. Lokalna federacja tego kraju, zachęcona sukcesami w biegach długich, chce w zorganizowany i nowoczesny sposób wspierać kolejnych obiecujących biegaczy.

Na czele ogłoszonego niedawno „Projektu Maraton” stanąć mają Robert Hawkins - trener i ojciec wspomnianego rekordzisty Szkocji w maratonie (2:08:14 - red), a także jego drugi syn Derek - olimpijczyk z Rio w maratonie i wielokrotny zwycięzca mistrzostw kraju w przełajach (maratoska życiówka 2:12:57).

Pierwszym celem Szkotów jest przygotowanie drużyny na Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej w 2022 roku. Potomkowie Williama Wallace’a chcą wystawić tam dwie pełne ekipy - męską i żeńska, liczące po troje zawodników. Impreza odbędzie się w Birmingham.

Jak zapowiedział Robert Hawkins, projekt ma też oferować wsparcie tym, którzy osiągają znaczace wyniki na dystansie półmaratonu i chcą się „wydłużyć”.

Oprócz gwiazd, w tym także Robie Simpsona, który rok temu zdobył brązowy medal w maratonie podczas Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej w Australii, podczas pamiętnego wyścigu z udziałem Caluma Hawkinsa…

Dramat Calluma Hawkinsa w maratonie Commonwealth Games [WIDEO]

… przygotowaniami ma być objętych 15 nowych twarzy. Niestety Szkoci poskąpili informacji na temat szczegółów przygotowań czy kosztów samego projektu. Wiadomo, tylko, że przedsięwzięcie ma bazować na szkoleniu i startach.

Trzeba jednak docenić samą inicjatywę, szczególnie w zestawieniu z polską rzeczywistością i zbliżającymi się „polskimi” MŚ w półmaratonie. Wiemy tylko, że minimum czasowe dla kobiet na tę imprezę - 1:13:00 - spełnia tylko Karolina Nadolska (1:12.35). Wśród mężczyzn minimum - 1:03:30 - wypełnił tylko Krystian Zalewski (1:02:34)...

RZ