Razem na mecie, razem w Cork, razem w Europie. Well done everyone!!! [ZDJĘCIA]


Ostatni weekend września był pełnym niesamowitych wrażeń i przeżyć wśród mieszkańców Cork i nie tylko. 28 września miał miejsce już 33. Cork Womens Mini Marathon. Jest to impreza prestiżowa na rangę nie tylko miasta, ale równiez i całej Irlandii. Tego dnia przybywają osoby z całego kraju, aby w niej uczestniczyć. Równiez i Centrum Together – Razem miało w tegorocznym maratonie swój mały udział, obok tysiąca innych organizacji charytatywnych.

O tym jak bieganie pomaga w rozwiązywaniu problemu dyskryminacji w środowisku polskim Irlandii, i nie tylko, pisze Agnieszka Michalec z polonijnego centrum pomocy Togerher-Razem w Cork.

Był to już trzeci z rzędu udział Centrum Together w tej imprezie. Z roku na rok przybywa ochotników którzy chcą wesprzeć działania polonijnej organizacji i wspólnie integrować się z pozostałymi biegaczami. Wydarzenie jakim jest Cork Womens Mini Marathon wpisało się już na stałe do kalendarza imprez Together- Razem. Tego roku wolontariusze, sympatycy Centrum oraz członkowie grupy „Kawa czy herbata” dla osób 55 plus , która działa przy Together- Razem, biegli przeciwko dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu.

Problem dyskryminacji obecnie dotyka wielu z nas. Można go zauważyć w miejscach pracy, szkole, ośrodkach publicznych, urzędach, podczas życia codziennego, na ulicy, przy robieniu zakupów. Dla uściślenia oraz wyjaśnienia znaczenia dyskryminacji definicje podają, iż jest to marginalizacja - innymi słowy wykluczenie społeczne. Słysząc tak mocne określenie jak „wykluczenie” często w naszych myślach pojawia się strach oraz obawa przed tym, aby nie być własnie tym odepchniętym od danej grupy, społeczności. A jednak ma to miejsce bardzo często i objawia się przez traktowanie kogoś mniej przychylnie tylko ze względu na jakąs cechę, np: wyznanie, światopogląd, wygląd, wiek, płeć, narodowość czy niepełnosprawność.

Czy tak jednak musi być? To my decydujemy o tym, jak żyjemy. To my decydujemy o tym, jak traktujemy innych. Pamiętajmy, aby szanować drugą osobę i nie oceniać tego kim jest, co robi, jakie ma poglądy. Żyjemy w wolnej, zjednoczonej Europie, tak więc traktujmy wszystkich z szacunkiem, równością i tolerancją. Nie dyskryminuj i nie osądzaj, bo na pewno nie chciałbyś, aby ciebie to spotkało.

Grupa Together nie wstydziła sie pokazać, że walczy z dyskryminacją, pokazała jedność i szacunek do każdego z uczestników Maratonu. Wszyscy obecni podczas maratonu nawzajem się wspierali, nie dając nikomu pozostać w tyle, wspólnie przełamując bariery. Grupa Together przekroczyła metę z wymownym gestem - trzymając się za ręce.

Tegoroczny Maraton był wyjątkowy, zostały pobite niesamowite rekordy: 10,5 tys. uczestników, ponad milion euro zebranych środków na działania organizacji charytatywnych, rekordowy czas ukończenia trasy - 21:24 minuty. Wszystkim uczestnikom Cork Womens Mini Marathon’u należą się ogromne gratulacje, podziw i szacunek.

Ośmiel się i Ty, daj sobie szansę, spróbuj i zobacz, że warto!

Dołącz do tysięcy innych uczestników, którzy pokonywali swoje słabości, niepełnosprawność, nieśmiałość, lęk, czy brak kondycji – wszyscy dotarli na metę i w żadnym momencie nie byli sami. Pozwól byś i Ty znalazł się w przyszłym roku Razem z nami. Bo warto, bo warto waspólnie działać, warto pokazać, że wszyscy się wspieramy i jesteśmy razem - Razem w drodze, Razem na Mecie, w Cork i w Europie.

Do zobaczenia na starcie za rok!!!

Agnieszka Michalec