Rekordowy weekend cyklu CITY TRAIL [ZDJĘCIA]

  • Biegająca Polska i Świat

W weekend 28 lutego - 1 marca odbyły się trzy biegi CITY TRAIL. W sobotę startowali biegacze z Wrocławia, w niedzielę – z Katowic i Szczecina. Poziom zawodów był niezwykle wysoki – w każdym z miast padły rekordowe wyniki.

WROCŁAW

W sobotę we wrocławskim Lesie Osobowickim zwycięzcami zostali Wojciech Kowalski (Drużyna Adamka) i Dominika Napieraj (Wosiek Team). Pierwsza trójka na mecie – Wojciech Kowalski, Jacek Sobas i Michał Wendland ukończyli bieg w czasie lepszym niż wynosił dotychczasowy rekord trasy. Najwięcej sił na finisz zachował Wojciech Kowalski. Rekord trasy w Osobowicach wynosi teraz 15:43 (poprzedni – 15:54).

Wojtek to specjalista od biegów na orientację. – Takie crossowe zawody to pewne urozmaicenie mojego treningu. A Las Osobowicki to miejsce, gdzie są zlokalizowane stałe punkty do BnO, więc po zawodach mogę zrobić jeszcze pobiegać z mapą – mówi na mecie zwycięzca. Jak zapowiedział tak zrobił. Jeszcze zanim impreza dobiegła końca, Wojtek był już po treningu swojej głównej dyscypliny.

Jako dziewiąta na mecie (w klasyfikacji OPEN) pojawiła się Dominika Napieraj. Jej wysokie miejsce łączy się z niesamowitym wynikiem – 16:54!

– Trzeci raz z rzędu udało mi się poprawić rekord trasy. Zaczynałam od 18:36, potem było 17:33 i teraz 16:54. Myślę, że można było jeszcze „urwać” kilka sekund z tego wyniku – mówiła po biegu młodzieżowa mistrzyni Polski na 5000 i 1000 metrów z 2013 roku. - Na pewno będę startować także w kolejnych – szóstych zawodach CITY TRAIL, bo na razie nie jestem klasyfikowana - biegałam tylko 3 razy – zapowiada 24-letnia zawodniczka.

Dominika trenuje zaledwie od trzech lat. Od początku współpracuje z Jackiem Wośkiem, który ma pod swoją opieką m.in. Agnieszkę Mierzejewską - wielokrotną medalistkę mistrzostw Polski na dystansach od 5000 metrów do półmaratonu. – Najbliższe plany startowe Dominiki to przełajowe mistrzostwa Polski, które odbędą się za trzy tygodnie. A patrząc daleko w przyszłość wiem, że Dominikę stać na bieganie poniżej 2 godzin 30 minut w maratonie – mówi Jacek Wosiek.

Rywalizacja w klasyfikacji generalnej we Wrocławiu rozstrzygnie się dopiero na ostatnich zawodach – w marcu – ponieważ czołowi zawodnicy (m. in. wspomniana Dominika Napieraj, a wśród mężczyzn Paweł Matner i Jacek Sobas) nie mają jeszcze czterech biegów na koncie, a to jest podstawą do sklasyfikowania.

KATOWICE

W piątych zawodach Grand Prix Katowice CITY TRAIL, które odbywają się nad stawami Janina i Barbara najlepszymi zawodnikami byli Piotr Pałka i Agata Długosz. Oboje mają największe szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, jednak nie mogą jeszcze świętować wygranej. Wynik Piotra Pałki to tym razem 16:09. Agata Długosz wbiegła na metę w czasie 19:00, co jest rekordem trasy (o 21 sekund lepszym od poprzedniego).

Piotr startował w cyklu trzy razy i trzy razy był najszybszy, jednak aby mógł zostać sklasyfikowanym musi ukończyć 4 biegi. Agata ma na koncie trzy wygrane i jedno drugie miejsce. Teoretyczne szanse na wyprzedzenie Agaty ma jeszcze druga w klasyfikacji generalnej – Sandra Mikołajczak, ale biegaczka z Siemianowic musiałaby nie tylko wygrać ostatni bieg, ale również poprawić rekord trasy, bowiem w przypadku takiej samej liczby punktów (a tak właśnie byłoby w przypadku zwycięstwa Sandry w szóstym biegu), pod uwagę brany jest najlepszy czas, a ten należy aktualnie do Agaty.

– Jestem świadoma, że wszystko jeszcze jest możliwe, dlatego będę walczyć do końca – zapowiada Agata Długosz. – Oceniając piąty bieg, już od rana było wiadomo, że warunku do biegania są bardziej sprzyjające niż ostatnio, a więc można było liczyć na lepsze wyniki – dodaje trenująca zaledwie od dwóch lat biegaczka.

29 marca - podczas ostatniego biegu w Katowicach - zapowiada się niezwykle ciekawa rywalizacja. Być może o poprawienie rekordu trasy pokusi się Piotr Pałka, a na pewno warta uwagi walka rozegra się między wspomnianymi paniami. – Konkurencja z biegu na bieg jest coraz większa i myślę, że zwycięstwo z rekordem trasy będzie ciężkim zadaniem. Ale na każde zawody jedzie się z nastawieniem, żeby dać z siebie wszystko, więc nie można myśleć, że to niemożliwe – mówi Sandra Mikołajczak.


SZCZECIN

Podczas niedzielnych – ostatnich w edycji - zawodów CITY TRAIL w Szczecinie zwyciężyli Krzysztof Sawicki i Monika Andrzejczak. Krzysztof poprawił także mający ponad rok rekord trasy, jednak w klasyfikacji generalnej musiał ustąpić miejsca drugiemu w ostatnich zawodach – Filipowi Janowskiemu. W rywalizacji pań to właśnie Monika Andrzejczak jest najlepszą w całym cyklu.

Wynik Krzysztofa Sawickiego to 17:06 (o 11 sekund lepszy niż dotychczasowy rekord trasy). Monika Andrzejczak wbiegła na metę w czasie 20:38. Krzysztof ma na koncie dwa zwycięstwa i dwa drugie miejsca, natomiast Filip Janowski wygrywał trzy razy i dwa razy był drugi (z czego do klasyfikacji liczą się cztery najlepsze starty), dzięki temu to on stanie na najwyższym stopniu podium. Monika wygrywała aż cztery razy, stawiając swoim rywalkom poprzeczkę bardzo wysoko.

– Kłopoty ze zdrowiem uniemożliwiły mi startowanie w poprzedniej edycji. W tej, którą właśnie zakończyliśmy wygranie klasyfikacji generalnej postawiłam sobie za cel, tym bardziej, że Puszcza Bukowa to teren, który świetnie znam – mówi Monika. – W tym sezonie chciałabym poprawić rekordy życiowe na 10 km i w półmaratonie, co oznacza „złamanie” 37 minut na 10 km i wynik poniżej 1 godziny 23 minut na dystansie półmaratońskim - dodaje zawodniczka.

Podsumowanie cyklu w każdym z miast będzie miało uroczysty charakter i odbędzie się w ciągu trzech tygodniu od zakończenia cyklu. Znane są już terminy gali zakończeniowych w Katowicach – 7 kwietnia i w Szczecinie - 19 marca. W każdym z miast nagrodzeni zostaną najlepsi biegacze (trzy kobiety i trzej mężczyźni w kategorii OPEN oraz pięć kobiet i pięciu mężczyzn w każdej z sześciu kategorii wiekowych), a także najstarszy zawodnik w cyklu. Pamiątkowe medale odbiorą wszyscy, którzy ukończyli co najmniej 4 biegi. Zasłużone nagrody i medale otrzymają także zawodnicy CITY TRAIL Junior, którzy startują na dystansach od 300 metrów 3 kilometrów.

Łącznie w trzech biegach wzięło udział ponad 1100 biegaczy startujących w biegu głównym oraz około 200 młodszych zawodników CITY TRAIL Junior. Kolejne zawody odbędą się 7 marca w Poznaniu oraz 8 marca w Bydgoszczy i Łodzi.

Szczegółowe informacje o imprezie na stronie www.citytrail.pl.

mat. pras.

Fot. Piotr Dymus