- Biegłam już w 1 Mili, Biegu w Krawacie i Biegu na 10 kilometrów - mówiła w ubiegłym roku na mecie triumfatorka biegu na 3 kilometry, Sylwia Hałaczkiewicz. Tyle dystansów w jednym miejscu? Na biegowej mapie Polski Festiwal Biegowy nie ma sobie równych. Na trzy dni, od dziś, do niedzieli 11 września 7-hektarowy teren Nakła w Piwnicznej Zdroju nad Popradem znów zamienia się w ogromne Miasteczko Biegowe, gdzie startować i finiszować można na prawie 30 dystansach.
Miasteczko Biegowe to stojące w pięknie zagospodarowanym miejscu ogromne, białe hale, mieszczące punkty rejestracji i informacji, depozyty, punkty medyczne, Strefę Dzieci, Strefę Regeneracji i wielką strefę Expo, w której w 2021 roku swe produkty dla biegaczy wystawiało ponad 120 partnerów. Wszystko to sprawia, że podczas Festiwalu Biegowego całe, często wielopokoleniowe rodziny, mogą znaleźć dla siebie ciekawe zajęcie.
Również w tym roku, na terenie Miasteczka Biegowego będzie się odbywał wielki Festiwal Lachów i Górali, podczas którego można podziwiać występy prawie 50 zespołów folkowych z kilku krajów Karpat, tańczących, śpiewających i prezentujących obyczaje swych regionów.
Okazją do wysłuchania ciekawych wykładów, dyskusji i prelekcji z udziałem przedstawicieli nauki, biznesu i samorządów będzie zaś Salon Przemysłu Turystycznego.
Organizatorzy Festiwalu Biegowego, który przeniósł się z Krynicy do Piwnicznej-Zdroju nie mogli lepiej trafić.
W Piwnicznej jest mnóstwo miejsca dla tysięcy biegaczy, którzy z całymi rodzinami spędzają czas na startach, dopingowaniu innych, uczestnictwie w mnóstwie imprez towarzyszących. Pięknie zagospodarowane miejsce zachęca do nieskrępowanego odpoczynku, a kilkadziesiąt stoisk gastronomicznych oferuje specjały regionalnej kuchni.
Ubiegłoroczną rywalizację na najlepszą potrawę (smak oceniało profesjonalne jury, z dr Zenonem Szewczykiem, autorem „Kuchni Lachów Sądeckiej” na czele) wygrała kapuśniorka z grzybami, którą przygotowało Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Nasza Ziemia Zagorzyn”.
Do dyspozycji uczestników Festiwalu Biegowego jest też Strefa Food Truck, sieć lokalnych restauracji, nieodległy, otwarty basen, lodziarnie i cukiernie, a dla ceniących ponad wszystko aktywny odpoczynek - mnóstwo rowerowych i pieszych ścieżek pośród okalających Piwniczną wzniesień Beskidu Sądeckiego.
W tym roku Festiwal Biegowy ma nagrody dla 630 biegaczy, którzy zajmą czołowe miejsca na swych dystansach. Wszystkie warte niemal pół miliona złotych, w tym samochód osobowy ufundowany tradycyjnie przez PPL Koral, na którego lody zawsze jest pora.
Jak zwykle, Festiwal Biegowy zaprasza nietuzinkowych gości – swój przyjazd potwierdził między innymi Robert Korzeniowski z żoną - wspólnie prowadzą projekt Walking Lovers. Będzie można z nimi potrenować i porozmawiać.
13. Festiwal Biegowy organizują biegacze. Znają się na rzeczy
Wszystko to się udaje, bo wymyślony 13 lat temu przez Zygmunta Bedrychowskiego Festiwal Biegowy organizuje najlepszy zespół. Od pięciu lat jest w nim również Michał Chmielewski, na co dzień dziennikarz redakcji sportowej Telewizji Polskiej, a we wrześniu - spiker Festiwalu Biegowego. To on zagrzewa do walki, kiedy uczestnicy biegów stają na starcie i wita tych, którzy dobiegali do mety.
- Do tego potrzebna pasja. Na Festiwalu Biegowym jest po prostu niezbędna. Trzeba lubić biegaczy, bo to impreza ekstremalnie trudna. Tutaj motywacja czysto zawodowa czyli po prostu chęć zarobienia pieniędzy, nie wystarczy - mówił w ubiegłym roku.
Spikerzy pracują niemal okrągłą dobę, bo tak tak bogatego programu sportowego nie ma nigdzie. Uczestnicy Festiwalu Biegowego biegają po górach i po asfalcie. Bawią się podczas Biegu w Krawacie i Biegu Przebierańców, który zawsze jest okazją do zaprezentowania niesamowitych kreacji. Pokonują 300 metrów w biegach dzieci aż po ultradystanse w Biegu 7 Dolin 100 kilometrów.
Właśnie na dystansie 100 kilometrów, jak i półmaratonu oraz 10 kilometrów rozegrane zostaną PZLA Mistrzostwa Polski Masters, których uczestnicy otrzymają medale w kilku kategoriach wiekowych.
Na trasach najtrudniejszych biegów będą czekały bogato zaopatrzone punkty serwisowe z gorącymi posiłkami.
12. Festiwal Biegowy w liczbach:
- 12. Festiwal Biegowy na miejscu obsługiwało około 600 osób:
- 70 pracowników
- 80 wolontariuszy
- 11 sędziów
- 3 spikerów
- 30 dziennikarzy i fotografów
- ponad 300 przedstawicieli służb mundurowych zabezpieczało trasy biegów
- 40 osób liczył team sportowy
- 80 osób miał team techniczny podwykonawców
- Dla biegaczy i pracowników obsługi organizatorzy przygotowali m.in.:
- ponad 1000 porcji zupy-krem
- 72 litry musu owocowego
- 400 porcji ziemniaków w mundurkach
- 1200 kg bananów
- 900 kg pomarańczy
- 3000 kg arbuzów
- 50 palet wody
- 1000 l coca-coli
- 3000 l izotonika
- 80 kg kabanosów
- 120 kg paluszków
- ponad 8000 sztuk dextrozy
- 4900 porcji makaronu z sosem w ramach PASTA PARTY
- 600 kg ciastek
- Nakło w Piwnicznej-Zdroju, czyli miejsce spotkań biegaczy, artystów, wydawców, prelegentów i wystawców ma ponad 7 hektarów
- W strefie Expo mieliśmy aż 120 wystawców.
- Do budowy stoisk wykorzystano 7 ton materiałów
- Organizatorzy wydali 300 wjazdówek oraz 600 identyfikatorów
- Użyte zostało ponad 2000 m płotków imprezowych oraz 30 km taśmy ostrzegawczej
- Biegacze wykorzystali 5500 worków na przepaki