Wystartował 48. Konkurs Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Warto się zastanowić czy jest jeszcze miejsce na duch zasad fair play na zawodach biegowych i lekkoatletycznych? My wierzymy że tak. Wspólnie znajdźmy pozytywne przykłady.
Czy w pogoni za wynikiem i rekordem życiowym oraz rekordem trasy, pieniędzmi, jest jeszcze miejsce na zdrową sportową rywalizację? Czy lekkoatletyka kojarzyć się musi z biegaczami zawieszonymi za doping jak Justin Gatlin czy Tyson Gay i tymi, których złapać się nie udało?
Konkurs Fair Play PKOL przywraca wielu osobom wiarę w sport i zdrową rywalizację. Napawa optymizmem.
Tak jak sytuacja z wrześniowych III Górskich Mistrzostw Polski w Nordic Walking w Krynicy- Zdrój. Marcin Michalec i Andrzej Michalski zaciekle walczą o medale. Krok w krok maszerują w kierunku mety na Deptaku. Niespodziewanie na ostatnich stu metrach Marcin Michalec, Mistrz Polski w Nordic Walking ze Złotoryi, przewraca się. Rywal nie wykorzystuje jednak przewagi - Andrzej Michalski pomaga wstać rywalowi, obaj kończą wspólnie zawody.
Ponieważ nordic walking, tak jak i triathlon, duathlon czy biegi ekstremalne przynależą do biegowej rodziny, wraz z Polskim Stowarszeniem Nordic Walking, naszym parnterem w organizacji festiwalowych mistrzostw, zgłaszamy to wydarzenie i wzorową postawę Andrzeja Michalskiego do konkursu PKOL. Wy możecie zrobić to samo.
Zachęcamy Was do przesyłania także innych postaw fair play, z k†órymi zetknęliście się podczas imprez biegowych, w których startowaliście lub którym się przygladaliście. Możecie to zrobić - w udokumentowany sposób - do 1 grudnia. Wnioski nie mogą przekroczyć 2 stron formatu A4. Muszą być poparte uzasadnieniem wystąpienia, krótką charakterystyką kandydata oraz zawierać jego dane konktatowe. We wniosku musi być podane także imię i nazwisko osoby bądź nazwa organizacji sporządzającej wniosek oraz dane kontaktowe. Wniosek należy też podpisać.
Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach:
Trofeum Fair Play PKOL, które honoruje szczególny czyn "czystej gry", którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy, trener, czy działacz w 2014 roku. Czynem tym pomógł innym, poświęcając nawet swoje szanse wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz swojej humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka bądź zespołu.
Wyróżnienie indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie, dla zawodnika lub zawodniczki, którzy wyróżnili się postawą fair play w sporcie i godnym życiem po zakończeniu kariery sportowej (osobistym, zawodowym, w działaniach na rzecz młodzieży uprawiającej sport itp.).
Wyróżnienie za promocję wartości fair play, dla osób, stowarzyszeń lub instytucji, promujących ideę fair play oraz szczególnie aktywnie działających w zakresie jej upowszechniania i wdrażania.
Wnioski należy przesyłać na adres Polski Komitet Olimpijski, Klub Fair Play, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, 01-531 Warszawa, lub elektronicznie:
Więcej informacji o konkursie znajdziecie TUTAJ.
RZ