Małopolscy rowerzyści pokochali singletrack’i. Te wąskie, kręte i pofałdowane ścieżki jedno lub dwukierunkowe, budowane na terenach leśnych, często ze sztucznymi hopkami, muldami, bandami, pozwalają czerpać czystą radość z jazdy i podnosić umiejętności w jeździe rowerem górskim.
Gdzie jeździć?
Będąc w Kasinie Wielkiej musicie zajrzeć do Bike Parku Kasina (Kasina Wielka 672). Funkcjonuje tu kilkanaście tras o różnym stopniu trudności – od trasy familijnej po ekstremalne downhille, na których można wzbić się na wysokość nawet 20 metrów. Dłuższy pobyt w tym miejscu umożliwiają miejsca noclegowe w ośrodku.
Babia Góra Trails zlokalizowane na zboczu Mosornego Gronia w Zawoi to kilkanaście tras enduro o różnej długości, najeżonych technicznymi zakrętami, hopkami, muldami i bandami, ale i początkujący znajdą tu trasy dla siebie (m.in. łagodny, ponad 7-kilometrowy zjazd Pobłędny-Mosorny Groń - Zimna Dziura). Dobrą bazą wypadową na ścieżki jest parking przy Centrum Górskim Korona Ziemi. Tu dostępne są także toalety, prysznice czy myjki do rowerów.
Singletracki na Podhalu znaczy m.in. Stowarzyszenie Rowerowe Podhale. Długi, Ciepły, Mietła – to tylko wybrane trasy w okolicach Koscieliska. Odcinki mają techniczny przebieg przecinając las długimi trawersami; wymagają żelaznej kondycji oraz opanowania roweru.
Singletracki powstają też w Tatrzańskim Parku Narodowym (dyrekcja parku zgodziła się na inwestycje rowerowe) - ok. 30 km tras biegnących wzdłuż drogi Zakopane - Łysa Polana.
W całym województwie funkcjonuje kilkaset tras typu singletrack. Powstają i będą powstawać coraz to nowe trasy, np. w 2020 r. w ramach projektu obywatelskiego wytyczone zostaną trasy na Górze Św. Marcina w Tarnowie (Bike Park Marcinka) oraz na Górze Cmentarnej w Gorlicach. Spróbujcie!
GR
Fot. Pixabay / Pexels