W sobotę w Łodzi po raz pierwszy w tym roku można było się sprawdzić podczas Testu Coopera dla Wszystkich. Kolejna szansa, już w najbliższych dniach.
Tegoroczna, wiosenna osłona testu organizowana jest z nieco mniejszym rozmachem niż w ubiegłych latach. Mimo to, chęć przeprowadzenia sprawdzianu formy zgłosiły takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Białystok, Lublin, Opole, Leszno czy wspomniana już Łódź.
- Łącznie mamy 10 miast. Zgłosiły się jeszcze Lublin i Ostrów Wielkopolski. Niestety wycofał się z akcji Szczecin, bo tak mielibyśmy 11 miast. Szukamy jeszcze jednego miejsca, żeby przekroczyć liczbę 10 lokalizacji. To oczywiście jest niższa liczba niż rok temu. Wtedy akcja organizowana była w 20 miastach. Wszystko jednak jest kwestią niższego budżetu i wsparcia.” - mówi Rafał Jachimiak, koordynator akcji.
Organizatorzy zdają sobie sprawę z licznej konkurencji imprez biegowych. Mimo to mają nadzieję, że frekwencja ich nie zawiedzie. Testy prowadzone będą w kilku falach. Rejestrować się można poprzez stronę internetową akcji. Największym zainteresowaniem cieszą się godzinny poranne.
- Chciałbym, żeby w jednym miejscu np. w Warszawie wystartowało ok. 500 osób. Obawiam się, jednak, że może być to 300 uczestników. Konkurencja jest bardzo duża. Wydarzeń biegowych jest naprawdę sporo. Zapisy trwają. Wiele osób, zgłasza się też na miejscu. Chciałbym podkreślić, że my nie tylko nastawiamy się na osoby które biegają. My chcemy zachęcić do aktywności fizycznej i aktywnego spędzania czasu. Jeśli ktoś po naszym teście zobaczy, że bieganie jest sportem dla niego i wystartuje w innych imprezach to będzie nam bardzo miło - powiedział koordynator akcji.
Test Coopera dla Wszystkich jest organizowany dwa razy w ciągu roku. Pierwszy raz rozegrany został jesienią 2010 roku. Przed nami, więc 12 odsłona testu organizowanego przez AZS. Wiosenna edycja jest swoistą rozgrzewką przed edycją, która odbędzie się jesienią. Wtedy po raz drugi w Warszawie przeprowadzona zostanie akcja „Wybiegaj Sprzęt Sportowy Dla Swojej Szkoły.”
Naszą rekordową edycją była jesień ubiegłego roku. Wtedy w samej Warszawie akcja odbyła się w czterech lokalizacjach i wystartowało w miej 1700 osób. Pojawiło się dużo dzieci ze szkół oraz ich rodziców. Nie robimy tej akcji wiosną, bo uważam, że bardziej jesień sprzyja takim wydarzeniom. Mamy nadzieje, że frekwencja wtedy też dopisze. Oprócz warszawskiej Skry, zagościmy też na Ursusie, Targówku i mam nadzieję, że na AWF - dodaje Rafał Jachimiak.
Zasady Testu Coopera są proste. Próba wytrzymałościowa, polega na 12-minutowym biegu. Wynik w metrach porównuje się z tabelami opracowanymi przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera. Przykładowo mężczyzna w wieku 20-29 lat, który pokona w danym czasie ponad 2800 metrów uzyska wynik bardzo dobry. W tej samej kategorii wiekowej panów dystans w przedziale 1600–2199 m oznacza złą kondycję. Natomiast kobieta w wieku 30 lat, która przebiegnie ponad 2500 metrów uzyska wynik bardzo dobry. Złą kondycję daje dystans 1400–1699 m.
Test Coopera Dla Wszystkich
- Białystok: BOSiR Białystok - ul. 11 listopada 28, 14 maja -9:00 – 14:00
- Leszno: MOSiR Leszno - ul. 17 Stycznia 68 , 14 maja- 9:00 – 17:00
- Lublin: Stadion Gimnazjum nr 16 - ul. Poturzyńska 2, 18 czerwca – 9-21
- Opole: MOSiR - ul. Sosnowskiego 12, 15 maja – 10-15
- Rzeszów: Stadion CWKS Resovia - ul. Wyspiańskiego, 22 maja, 10-18
- Warszawa: Stadion RKS Skra - ul. Wawelska 5, 14 maja, 10:00 – 16:00
- Wrocław: AWF Wrocław - ul. Paderewskiego 35, 15 maja, 8:00 - 16:00
RZ