Sztafety w programie górskich Mistrzostw Świata WMRA?

Propozycja rozszerzenia rywalizacji drużyn narodowych o bieg z pałeczką pojawiła się na posiedzeniu Rady Światowej Federacji Biegów Górskich (WMRA), które 9 stycznia odbyło się w Monako. 

Zaproponowano różne warianty zmagań, m.in. sztafety złożone z juniora, juniorki, seniora i seniorki czy też dwóch seniorów i dwóch seniorek. Zmagania odbywały by się w ramach mistrzowskiej imprezy, zgodnie z przepisami IAAF dla biegów górskich. Wstępnie zaproponowano rozegranie zmagań pilotażowych - odbiór rywalizacji przez biegaczy i media miałby zadecydować o włączeniu tej formy rywalizacji "górali" do programu imprezy mistrzowskiej. 

Do tej pory rywalizacja drużyn narodowych podczas górskich MŚ (czy to wydaniu alpejskim czy anglosaskim) toczyła się wyłącznie w biegu indywidualnym (sumowano czasy 4 biegaczy). Medale rozdawano w każdej kategorii wiekowej rozgrywanej podczas mistrzostw, niemniej wiele nacji nie było klasyfikowanych (za mało startujących). Dotyczyło to także Polski, która w pełnych składach występowała głównie w kategoriach juniorskich. Wyjątkiem były MŚ 2013 w Krynicy, gdzie Polska - jako gospodarz - wystawiła pełne składy w każdej z kategorii. 

Podczas posiedzenia Rady WMRA dyskutowano także o unifikacji dystansów biegów mistrzowskich dla poszczególnych kategorii (10 km dla seniorów, 5 km dla juniorów, 10% przewyższenia na każdej z tras), zasad klasyfikacji zespołów (propozycja klasyfikowania tylko 3 biegaczy) czy obniżenia kosztów organizacji imprezy dla lokalnego organizatora (ten miałby wziąć na siebie koszty pobytu tylko 3 członków każdej grupy wiekowej danej reprezentacji, a nie jak dotychczas - wszystkich biegaczy i trenerów). Źródeł dyskusji można upatrywać w tym, że do tej pory do WMRA nie wpłynął żaden wniosek aplikacyjny o organizację MŚ w 2017 roku (wstępne zainteresowanie wyrazili tylko Włosi). 

Mistrzostwa A.D. 2016 odbędą się 11 września w Sapareva Banya w Bułgarii. To nowy termin imprezy, zatwierdzony właśnie przez Radę WMRA na wniosek lokalnego organizatora. MŚ na długim dystansie odbędą się 18 czerwca w Podbrdo w Słowenii. Podczas spotkania omawiano pomysł, by w kolejnych latach obie imprezy rozgrywać bezpośrednio po sobie, np. tydzień po tygodniu.

Rozmawiano też o kontrolach antydopingowych (badania uczestników mistrzostwa miały by prowadzić narodowe federacje), przyjmowaniu przez biegaczy płynów poza wyznaczonymi strefami (pojawiła się propozycja by przyznawać żółte i czerwone kartki sportowcom naruszającym w ten sposób przepisy) czy też... używaniu słuchawek przez biegaczy górskich. 

Ta ostatnia sprawa to pokłosie listu włoskiej federacji lekkoatletycznej, która postanowiła stosować przepisy IAAF (w tym wypadku punkt 144.3 regulaminu współzawodnictwa, IAAF Competition Rules 2016/17) wyłączenie do imprez odbywających się na stadionach. Zarząd WMRA podkreślił, że może to negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników biegów górskich. Rada WMRA nie zajęła jednak oficjalnego stanowiska wobec włoskiej interpretacji przepisów, stosowne decyzje być może zapadną na kolejnym posiedzeniu, zaplanowanym na 9 września w Bułgarii.   

red.

źródło: WMRA