Trening do turystyki rowerowej – wszechstronny, regularny

Wsiąść na rower i pojechać… niestety to nie takie proste. Turystyka rowerowa, w szczególności ta wielodniowa i realizowana na długich dystansach, potrzebuje odpowiedniego i regularnego treningu.

Wielogodzinny wysiłek wymaga żelaznej kondycji. Układ oddechowy, krwionośny i same mięśnie muszą mieć odpowiednią wydolność.

Silnego organizmu nie zbudujesz na ścieżkach i trasach rowerowych, choć i taka aktywność jest wskazana - kręcąc kolejne kilometry wzmacniasz nogi, ręce, przyzwyczajasz pośladki do nacisku siodełkiem (tu nie ma drogi na skróty, im dłużej jeździsz na rowerze, tym dyskomfort jaki odczuwa twoja pupa jest mniejszy).

Sekret wydolności tkwi w intensywności i zróżnicowaniu form wysiłku – określ swoje strefy tętna (najlepiej zrób profesjonalne badanie wydolności) i z pomocą pulsometru wykonuj długie oraz spokojne przejażdżki oraz wybiegania, przejazdy i biegi progowe, sprinty i szybkie interwały. Każdy trening kończ mocnym akcentem i przesuwaj swoją strefę komfortu (fachowo nazywa się to przesuwaniem pułapu mleczanowego).

Pływaj różnymi stylami i stosuj ćwiczenia oddechowe – rób kontrolowane wdechy i wydechy, pracuj przeponą.

Na siłowni zbudujesz silne mięśnie, szczególnie w tych partiach, których jazda rowerem czy bieganie nie eksponują. Nie zaniedbuj żadnej partii ciała, nawet jeśli wydaje Ci się że w jeździe rowerem są nieistotne. Nie obciążaj nadmiernie danej partii mięśni – szybko odmówią posłuszeństwa.

Zastosuj dietę – ustal dziennie zapotrzebowanie na kalorie i pilnuj bilansu. Staraj się odżywiać zdrowo, unikać produktów wysoko przetworzonych. Zdrowe tłuszcze – ryby, oliwa z oliwek, awokado – podkręcą wydolność układu krwionośnego. Jedz czosnek, który wzmacnia odporność organizmu na choroby, stany zapalne, o które podczas długich podróży jednośladem łatwo.

Podczas wielogodzinnego wysiłku na rowerze musisz regularnie dostarczać energię do organizmu. Sprawdzaj jak twój żołądek reaguje na żele, napoje izotoniczne (nie mylić z napojami energetycznymi). Sprawdzone produkty zabierzesz z sobą na wyprawę – unikniesz przykrych niespodzianek i buntu organizmu.

Wypoczynek i regeneracja to także forma budowania wydolności. Niedosypianie, stres zniweczą efekty nawet najbardziej precyzyjnego i wszechstronnego planu treningowego.

GR

Fot. Adrianna Calvo