Międzynarodowa Unia Triathlonu (ITU) wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić czy Henri Schoeman z RPA korzystał z zakazanych środków. Niepokojące dokumenty w tej sprawie ujawnili hakerzy z grupy Fance Bears.
Happy Birthday to Rio 2016 Olympic Bronze Medallist and a brilliant triathlete, @H_Schoeman pic.twitter.com/YT9F6pNrR4
— WTS Abu Dhabi (@WTSAbuDhabi) 3 października 2017
Światło dzienne ujrzała wewnętrzna korespondencja e-mail działaczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z sierpnia 2016 r. Wynika z niej, że 27-latek, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, triumfator finałowej imprezy serii ITU World Triathlon w Cozumel przyjmował prednizolon - syntetyczny glikokortykosteroid poprawiający wydolność organizmu podczas ekstremalnego wysiłku, bez wymaganej dokumentacji lekarskiej (wyłączenie terapeutyczne - TUE).
Mimo wykrycia środka w organizmie triathlonisty (ujawniono protokół z kontroli antydopingowej przed Igrzyskami, na której zresztą sam sportowiec zadeklarował przyjmowanie zakazanego środka), MKOL nie podjął żadnych działań względem sportowca - nie przeprowadzono postępowania wyjaśniającego, nie nałożono kary. Z ujawnionej korespondencji wynika, że działacze MKOL... czekali na dostarczenie przez Henri Schoemana odpowiedniego dokumentu lekarskiego, co ostatecznie nie nastąpiło.
Henri Schoeman zadeklarował współpracę z ITU w celu wyjaśnienia sprawy. Na razie zachowuje też olimpijski krążek.
Najsłynniejszy bodaj przypadek sportowca przyłapanego na stosowaniu prednizolon dotyczy piłki nożnej. W 2006 r. środek wykryto w organizmie Mario Balotelliego z AC Milan. Piłkarz został zdyskwalifikowany na trzy miesiące.
Skany e-maili i protokołów z kontroli triathlonisty można zobaczyć TUTAJ.
red.