„HOOAH znani są z kretyńskich pomysłów i prób ich wykonania… jak chociażby start w ultramaratonie górskim po grani Norwegii, w Tromso na początku sierpnia” - takimi słowami Karol Trzaszczka opisał plany członków klubu, by dołączyć do rekordowej liczby Polaków biorących udział w trzech biegach rozgrywanych w ramach Tromso Skyrace.
Pomysł udziału w tej imprezie organizowanej przez Kiliana Jorneta i Emilie Forsberg jest może nie tyle „kretyński”, co ekstremalny. Najdłuższy bieg imprezy zadebiutował bowiem w grupie Extreme serii Skyrunning. Z 50-kilometrową trasą o 2 szczytach i 4400 metrach przewyższeń najlepiej radzą sobie specjaliści od wspinaczki technicznej, ale Polacy już w zeszłym roku pokazali, że trzeba się z nimi liczyć na najtrudniejszych biegach górskich. Nie dość, że byli jednymi z nielicznych, którzy dotarli do mety, to jeszcze Marcin Świerc, który nazwał te zawody jednymi z najtrudniejszych, ukończył je na 15. miejscu.
W trzeciej edycji biegu, jego sukces spróbuje powtórzyć 11 zawodników z Polski (niektórzy są zapisani na listach startowych w barwach Norwegii). W stawce startujących jest prawdziwy specjalista od wspinaczki Adam Pieprzycki - ratownik TOPR i alpinista, a okazjonalnie także biegacz górski (m.in. Granią Tatr). Z kolei poznanianka Kinga Leszczak, dobrze zna okolicę. Wzniesienia wokół Tromso to miejsce jej codziennych treningów.
Trasę zna już także Krzysztof Kazimieruk dla którego będzie to drugie podejście do biegu. Z technicznymi odcinkami na trasie bez problemu poradzi sobie małżeństwo taterników Alicja i Artur Paszczakowie. Uczestnicy rajdów przygodowych i wielu dróg wspinaczkowych w Alpach i Himalajach w wywiadzie udzielonym nam w zeszłym roku mówili, że biegi ultra to jedynie ich sposób na trening przed zdobywaniem szczytów. Tromso Skyrace wydaje się mieć idealny profil dla ich umiejętności.
Polacy będą też zawodnikami, krótszego 25-kilometrowego Tromsdalstind Skyrace, gdzie do pokonania jest 2000m przewyższeń i jeden szczyt. Odcinki techniczne są tu łatwiejsze i nie wymagają używania dodatkowego sprzętu. Z tą trasą zmierzy się 8 Polaków.
Lista startujących na 50 km:
- Kamil Ogórek
- Kinga Leszczak
- Rafał Kochaniak
- Krzysztof Kazimierczuk
- Maciej Staszewski
- Hubert Konkol
- Karol Trzaszczja
- Adam Pieprzycki
- Alicja i Artur Paszczak
- Wiktor Wickland
Zawodnicy 25 km:
- Mateusz Grodziej
- Marek Krupka
- Tomasz Byks
- Małgorzata Śmieszek
- Tomasz Szopa
- Arkadiusz Ptak
- Anna Krawczyńska
- Maciej Krupiński
Start 5-6 sierpnia. Trzymamy kciuki!
Strona imprezy: https://tromsoskyrace.com/
IB