Ultramaraton Powstańca: Burmistrz w pierwszej setce! [ZDJĘCIA]


W niedzielę, w Wieliszewie rozegrano 2. Ultramaraton Powstańca. Uczestnicy przemierzyli 63 km, żeby uczcić 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorzy przygotowali dla kibiców i biegaczy wiele atrakcji.

W tymroku uczestnicy imprezy rywalizowali na wydłużonej trasie (wcześniej 46 km). Dystans biegu - 63 km - był symboliczny i nawiązywał ilości dni trwania Powstańczych walk. Zawody prowadziły „szlakiem kuriera”. Podczas rywalizacji trzeba było zaliczyć 6 punktów kontrolnych i 7 punktów historycznych, takich jak np. zabezpieczenie lotniska z 1939, Pomnika poświęconego patriotom” czy też „Wypoczynek Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” . Trasę można było przemierzać indywidualnie oraz w sztafetach.

Bieg poprzedziło odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie we wspólnym starcie honorowym zawodnicy podążyli za biało-czerwonymi-flagami. Po przemierzeniu ok 1500 metrów rozpoczęły się prawie zmagania.

Temperatura nie była sprzymierzeńcem biegaczy. Organizatorzy byli jednak dobrze przygotowani. Nikomu nie brakowało napojów czy żeli. „Spontaniczne” stanowiska serwisowe wystawili także mieszkańcy gminy Wieliszew, częstujący biegaczy wodą i jedzeniem.

– Jesteśmy pod wrażeniem tego jak poradzili sobie uczestnicy z 63-kilometrową trasą. Warunki nie były najłatwiejsze. O ile jeszcze o 6:30 pogoda sprzyjała, tak już o trzy godziny później było gorąco. Byliśmy jednak na to przygotowani. Na trasie były 63 patrole OSP, przez cały czas jeździł quad z wodą i żelami. Genialnie zachowali się mieszkańcy. Częstowali uczestników napojami z wodą czy też z wodą i miodem. Efekt był taki, że po biegu ludzie pokazywali nam plecaki, w których mieli swoje żele. Po biegu na wszystkich czekała strefa regeneracyjna – powiedziała nam Magdalena Pietrzak z biura organizacyjnego imprezy.

– Start honorowy to był dobry moment, żeby się zastanowić w jakim celu biegniemy. Nikt wtedy się nie ścigał. Po minięciu Szpitala Wieliszewskiego, zaczęły się właściwe zmagania. Mieliśmy uczestników, których dziadkowie brali udział w Powstaniu. Widać było też ile osób ma wytatuowany symbol Polski Walczącej. Po biegu można było oddać krew lub zarejestrować się jako dawca szpiku. Zagrał zespół Forteca. W Wieliszewie działo się dużo pięknych rzeczy – opisuje organizatorka.

Zwycięzcą 2. Ultramaratonu Powstańca został Tomasz Wojcieski z czasem 4:56:57. Drugie miejsce zajął Paweł Grygo z rezultatem 5:05:56. Na trzeciej lokacie uplasował się Mariusz Marszał z wynikiem 5:09:15. Dodajnym, że burmistrz Gminy Wieliszew Paweł Kownacki znalazł się na 98. miejscu z czasem 7:26:06.

Wśród pań pewnie zwyciężyła Patrycja Bereznowska, wicemistrzyni Europy w biegu 24-godzinnym, która osiągnęła rezultat 5:38:09. Drugą pozycję wywalczyła Paulina Serafin z wynikiem 6:11:38. Ostatnie miejsce na podium zajęła Monika Grabarczyk z czasem 6:14:10

Indywidualnie zmagania ukończyło 190 osób. Łącznie ze sztafetami w Wieliszewie rywalizowało blisko pół tysiąca uczestników. Najlepsza drużyną została Agencja Projekt Igrzyska z wynikiem 4:19:04.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Zryw trwał do 3 października. W trakcie walk zginęło ok 170 tys ludzi.

RZ