Biegowa stolica rozpoczęła odliczanie do 11 listopada i godziny 11:11. Wtedy to wystartuje 26. Bieg Niepodległości, czyli ostatnia impreza rozgrywana w ramach Warszawskiej Triady Biegowej. Po raz kolejny biało-czerwona flaga utworzona z koszulek biegaczy majestatycznie ruszy ulicami miasta. Jak dowiedzielismy się dzisiaj na konferencji prasowej zapowiadającej bieg, wśród tysiącu biegaczy nie zabraknie znanych osobistości.
W tym roku organizatorzy spodziewają się, że w imprezie może wziąć blisko 15 000 biegaczy (tyle wynosi zwiększony limit imprezy i tyle też numerów startowych znalazło właścicieli). Żeby usprawnić start, utworzonych zostało sześć stref startowych, czyli o dwie więcej niż przed rokiem.
Dodatkowo jedna strefa powstała w ostatniej chwili dla przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej i żołnierzy. Wystartują m.in. podsekretarz stanu Robert Kupiecki (były Ambasador RP w USA), dyrektor generalny Piotr Lis oraz... starszy szeregowy Henryk Szost i kapral Piotr Małachowski. Dodatkowo o zwycięstwo ma walczyć.... szeregowa Iwona Lewandowska, szeregowy Mariusz Giżyński i plutonowy Michał Kaczmarek. Tych nazwisk nie musimy Wam przedstawiać.
Organizatorzy przyznają, że okolice startu / mety, czyli al. Jana Pawła, ul. Stawki oraz ul. Dzika, stają się coraz bardziej niewystarczające do przeprowadzenie Biegu Niepodległości. Problemem staje się zbudowanie atrakcyjnej bazy, czy też przeprowadzenie rozgrzewki. Dlatego jednym z pomysłów jest zorganizowanie rozgrzewek w strefach startowych. - Chcemy jednak, by to rzeczywiśćie ułatwiło start, a nie przeszkodziło w organizacji biegu. Mamy chętnych instruktorów do przeprowadzenia tych ćwiczeń, zastanawiamy się jednak jak to dopiąć. Wszystko, co dzieje na starcie, służy też dobrej orgnizacji mety - powiedział Marcin Kuriata, Kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez SCS AKTYWNA WARSZAWA.
Kolejnymi nowościami podczas tegorocznej edycji niepodległościowego biegu będzie transmisja internetowa. Prowadzona będzie z ośmiu kamer i potrwa od godz. 10:30 do 13:00. Przekaz będzie dostępny także w strefie start/meta, kibice więc na bieżąco będą mogli śledzić rywalizację. Dodatkowo do walki na trasie ma zagrzewać ma wystawa sprzętu bojowego zorganizowana dzięki wsparciu MON.
Niespodzianka czekać będzie na biegaczy na półmetku – jednak póki co organizatorzy nie chcą zdradzić tajemnicy. Proszą tylko, by zawodnicy w czerwonych koszulkach ustawiali się z lewej strony trasy, a w białych z prawej, dzięki czemu powstanie flaga. I to tyle co wiemy...
Bohaterem tegorocznej edycji Biegu Niepodległości jest rotmistrz Witold Pilecki, pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Starterem imprezy będzie syna rotmistrza - Andrzej Pilecki. W pakietach startowych biegacze znajdą broszurę informacyjną na temat bohatera czasów wojny.
– Jest to związane oczywiście ze zbliżająca się 70. rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz (styczeń 1945 – red.). Chcielibyśmy przypomnieć osobę rotmistrza Pileckiego. Broszura ma przybliżyć tą tragiczną postać. Dodatkowo przed biurem zawodów zorganizujemy wystawę, na której na 24 planszach przestawimy postać rotmistrza – powiedział Jacek Paszkiet, dyrektor generalny IPN.
Trasa stołecznego Biegu Niepodległości uznawana jest za jedną z najszybszych w kraju. Jednak dla wielu o nie sam wynik jest tu najważniejszy, a właśnie charakter zawodów. Nawet gdy mówimy o biegaczach, którzy stają na podium.
– Dla mnie, jako wieloletniego instruktora harcerskiego ZHR, osoby, która udziela się społecznie, Święto Niepodległości i Bieg Niepodległości są bardzo ważne. Mam nadzieję, że mój organizm nie pokrzyżuje mi planów i 11 listopada będę mógł spokojnie wystartować w Warszawie i uczcić pamięć nie tylko odzyskania wolności w 1918 roku, ale również pamięć o tych którzy swe życie oddali w obronie ojczyzny podczas Powstania Listopadowego, Styczniowego, w Legionach Polskich, w Bitwie Warszawskiej 1920, w II Wojnie Światowej i jako Żołnierze Wyklęci – powiedział nam Jakub Nowak, drugi zawodnik ubiegłorocznej edycji stołecznego Biegu Niepodległości.
– Kilkukrotnie już miałem okazję wystartować w Biegu Niepodległości i poruszają mnie te tłumy startujących, ludzi, którzy w ten sposób wyrażają szacunek i przywiązanie dla naszej wspólnej, pięknej, choć trudnej historii – ciągnął p. Jakub.
Warto dodać, że korespondencyjnie w Biegu Niepodległości wystartuje 100 żołnierzy stacjonujących w Afryce. W tej grupie jest 20 Polaków, 20 Włochów, 39 Hiszpanów, 3 Serbki, 12 Finów i 6 Francuzów. Data biegu nie został jednak ujawniona, ozywiście ze względów bezpieczeństwa.
Biuro Zawodów mieścić się będzie w siedzibie Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA przy ul. Rozbrat 26 w Warszawie, pokój 109. Po 8 listopada osoby spoza Warszawy będą mogły odbierać pakeiry startowe w budynku Zespołu Szkół Poligraficznych im Józefa Piłsudskiego ul. Stawki 14.
Start nastąpi w godzinach:
11:07 - 11:08 – zawodnicy na wózkach
11:11 - 11:25 – biegacze
11:26 - 11:30 – zawodnicy Nordic Walking
RZ