Weekend z Mistrzostwami Polski w przełajach. Faworytami...

Ponad 550 zawodników i zawodniczek zgłosiło się do 91. Mistrzostw Polski w biegach przełajowych. Sama impreza już nic nie zmieni w sprawie powołań na mistrzostw świata, które odbędą się duńskim Aarhus, bo kadra jest już znana. Ale i tak emocji może być sporo.

W młodzieży nadzieja. Jest kadra na przełajowe MŚ w Aarhus

Olszyna wcale nie zaczyna

Gospodarzem tegorocznych mistrzostw kraju jest Olszyna, niewielkie miasto w województwie dolnośląskim, liczące ponad 4300 mieszkańców. Chociaż pierwsze informacje dotyczące osady sięgają XII wieku, to prawa miejskie otrzymało ona dopiero 14 lat temu. W mieście funkcjonuje klub Olsza Olszyna Lubańska, grający w A klasie, na Stadionie Miejskim. To właśnie w jego okolicach prowadzić będzie trasa zawodów.

W biegu seniorów do pokonania będzie 10 km, seniorek - 8 km, na w zmaganiach na krótkim dystansie - 4 km. W młodszych kategoriach dystanse liczą od 2 km (kobiety U18) do 6 km (mężczyźni U20).

– Nasza pętla liczy 990 metrów, z czego jedna połowa to nawierzchnia trawiasta, a druga jest żwirowo-piaszczysta. Na trasie ustawimy przeszkody w postaci żerdzi. Po 400 metrach wybiegamy na trawę, czeka nas też podbieg o łagodnym nachyleniu. Dalej biegniemy takim trawersem w kształcie litery „U”. Do mety prowadzi stumetrowy dobieg – objaśnia tajniki trasy Przemysław Chorzępa z Gminnego Klubu Sportowego „Olsza”, kierownik organizacyjny mistrzostw.

– Trochę pracy było przy budowie trasy – podkreśla nasz rozmówca. – Wykorzystaliśmy gminną łąkę i „resztówkę” po gospodarstwie rolnym. Włożyliśmy sporo pracy, żeby teren wyrównać, usypać, zrobić mostki, no i żeby to miało wygląd. Mam nadzieję, że uczestnicy będą zadowoleni.

Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych już raz gościły w Olszynie, dokładnie dekadę temu. Wtedy złoto na 10 km wywalczył Mariusz Giżyński, a na 4 km Marcin Błaziński. Wśród pań zwyciężyły: na 7 km - Katarzyna Kowalska i 3 km - Angelika Cichocka.

– Tamta impreza rozgrywana była mniej więcej w tym samym miejscu, z tym że wykorzystaliśmy też bieżnię wokół boiska. Teraz ona nie nadaje się do użytku. Pamiętam, że wtedy, z czwartku na piątek, spadło 15 cm śniegu, a z piątku na sobotę lał deszcz. Była masakra, ale co było zrobić. Z naturą nie wygramy. Z drugiej strony, esencją przełajów są trudne warunki i wielu pamięta do dziś tamtą edycję – wspomina Przemysław Chorzępa.

Komu medale?

Seniorzy – 10 km :

Murowanym faworytem do złota na 10 km wydaje się Tomasz Grycko, który od trzech lat regularnie zwycięża na tym dystansie. Jeśli wygra po raz kolejny, to w klasyfikacji medalowej wszech czasów wyprzedzi takie postaci jak Bronisław Malinowski czy Jerzy Chromik. Oczywiście nie będzie to łatwa sztuka, bo cztery razy z rzędu złoto zdobywał tylko Józef Noji w latach w 1937-1939. Bliski tego osiągnięcia był też Zdzisław Krzyszkowiak, który z kolei ma najwięcej złotych medali w historii MP, bo aż sześć (1954, 57, 58, 60, 61, 62). Zawodnik UKS Blizy Władysławo w tym roku już raz zachował prawo serii, wygrywając po raz trzeci z rzędu Bieg Urodzinowy w Gdyni, z czasem 30:03.

Do walki o medale stanie w sumie 26 biegaczy. Na podium chce stanąć na pewno Robert Głowala - brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw z Żagania. Biegacz z Garwolina również w tym roku podtrzymał dobrą passę i wygrał po raz trzeci Bieg Chomiczówki w Warszawie 915 km, 46:26).

Na kolejny medal MP liczy też Emil Dobrowolski - wicemistrz Polski w przełajach z Krakowa (2014). Jego klub, Prefbet Śniadowo Łomża wystawia silą reprezentację, w składzie ze specjalistą od biegów po schodach - Piotrem Łobodzińskim. Piotr już raz stawał na podium w mistrzostw kraju w przełajach, tyle że na krótszym dystansie. Pobiegnie też Przemysław Dąbrowski - wicemistrz Polski w maratonie z 2017 roku. Panowie na pewno znów będą chcieli wygrać klasyfikację drużynową.

Jeszcze kilka lat temu pewnym faworytem do medalu byłby Łukasz Parszczyński, olimpijczyk z Londynu i wciąż aktualny halowy rekordzista Polski w biegu na 3000 m (7:49.26). Jednak wypadek z 2016 roku pokrzyżował jego karierę. Zawodnik Podlasia Białystok nie składa broni. Ostatnio w Wiązownie pobiegł 15:19, ale nie był z tego czasu zadowolony. Na pewno pamięta chwile, gdy na Ursynowie łamał 14 minut. Za Łukaszem przemawia też duże doświadczenie. W kategorii U23 zdobył drużynowo medale Mistrzostw Europy w biegach przełajowych w 2006 (brąz) i 2007 roku (srebro).


Seniorki - 8 km

W rywalizacji pań główną kandydatką do złota jest Anna Gosk. Zawodniczka Podlasia Białystok jest w doskonałej formie, co udowodniła m.in. w Gdyni, gdzie poprawiła rekord życiowy w półmaratonie - 1:13:07. Przypomnijmy, że w grudniu biegaczka z powodzeniem startowała w przełajowych Mistrzostwach Europy w holenderskim Tilburgu, gdzie zajęła 14. miejsce. Brała też udział w meczu międzykontynentalnym Europa- USA- Wielka Brytania, wygrywała też silnie obsadzone biegi przełajowe w Belgii. Teraz czas postawić kropkę nad „i”.

Tytułu nie chce oddać Katarzyna Kowalska, o której może w ostatnim czasie zrobiło się nieco ciszej, ale nie można jej lekceważyć. Zwłaszcza, że w tabelach historycznych jest druga pod względem dorobku medalowego w MP, z 6 złotymi krążkami i 3 srebrnymi na koncie. Lepsza jest tylko startująca w latach 70-tych ubiegłego wieku Bronisława Ludwichowska (7 złotych medali). Przypomnijmy, że Włocławianka była najlepsza w Olszynie dekadę temu i historia może zatoczyć koło. Ostatni raz złoto w przełajach Katarzyna Kowalska zdobyła w Bydgoszczy, w 2013 roku.

Lista zgłoszonych pań, choć mniej liczna - 14 zawodniczek - to jednak wydaje się być bardziej wyrównana niż stawka mężczyzn. Szanse na wysokie miejsce ma bowiem kilka zawodniczek, jak Paulina Kaczyńska, która w 2016 roku w Żaganiu zdobyła brąz, Dominika Napieraj - mistrzyni Polski z 2015 roku, czy też Justyna Korytkowska - wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w biegu na 3000 m z przeszkodami i na 5000 m. Pobiegnie też maratonka Olga Ochal.

Seniorzy / seniorki - 4 km

Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych rozgrywane są od 1921 roku, ale dopiero w 1952 w Kaliszu wprowadzono dla mężczyzn rywalizację na krótkim dystansie. Panie tylko okazjonalnie rywalizowały na dwóch dystansach, ostatni raz w Krakowie w 2014 roku. W Olszynie znów będą miały ku temu okazję.

Krócej nie oznacza wcale łatwiej. Wręcz przeciwnie. Wśród zgłoszonych zawodniczek jest m.in. Katarzyna Rutkowska, która przez ostatnie dwa lata zdobywała złoty medal wśród pań na 5 km (wówczas biegano tylko na tym dystansie).

Utrudnić zadanie Rutkowskiej będzie chciała Ewa Jagielska - medalistka mistrzostw Polski na dystansach od 5 km do półmaratonu. Z pewnością naciskać będzie utalentowana młodzież. Pobiec ma m.in. 20-letnia Beata Topka, która w 2015 roku zdobyła srebro podczas olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy na dystansie 1500 m, czy też 19-letnia Eliza Megger - uczestniczka Mistrzostw Europy w Tilburgu w kategorii U20.

Wśród mężczyzn zgłoszony jest niemal etatowy mistrz na krótszym dystansie - Mateusz Demczyszak. Zawodnik Prefbetu Śniadowo Łomża ma w CV aż pięć tytułów, pierwszy zdobył jeszcze w 2010 roku pokonując Artura Olejarza. Teraz będzie okazja do rewanżu, bo zawodnik MKL Szczecin także ma stanąć w szranki. Olejarz zdobył już cztery medale Mistrzostw Polski w przełajach, ale nigdy tego z najcenniejszego kruszcu.

Odzyskać tytuł będzie chciał Arkadiusz Gardzielewski, który wygrał na krótszej trasie w 2017 roku w Jeleniej Górze. O 8 sekund wyprzedził wówczas właśnie Mateusza Demczyszaka. Dodatkowo w 2015 roku w Iławie zdobył złoto na 10 km. Maratończyk jest w swojej formie, co pokazał ostatnio w Gdyni, gdzie uzyskał czas 1:03:43, zajmując czwarte miejsce.

O wysokie miejsce powinien powalczyć także 21-letni Dariusz Boratyński, uczestnik Mistrzostw Europy w Tilburgu w kategorii U23. Zawodnik AZS AWF Wrocław rok temu wywalczył tytuły mistrza kraju młodzieżowców w przełajach, na 5000 m i na 10 000 m. Rekord życiowy 21-latka na „piątkę” na bieżni to14:13.93.

Pozostałe konkurencje (U18, U20):

Sukces z ubiegłego roku tyle, że już w starszej kategorii U20, będzie chciała powtórzyć Oliwia Sarnecka. Zawodniczka MKL Szczecin rok temu w Żaganiu zwyciężyła na 2-kilometrowej trasie, ale wśród biegaczek do 18. roku życia.

Na dystansie 4 km, w kategorii do lat 20, faworytką powinna być utalentowana Klaudia Kazimierska z Vectry Włocławek. W zeszłym roku podczas rozgrywanych na Węgrzech 2. Mistrzostwach Europy do lat 18, biegaczka zdobyła brąz na 1500 m.

O kolejny medal MMP walczyć będzie Jakub Augustyniak z Olimpii Grudziądz. Rok temu był drugi na 3 km w kategorii do lat 18, teraz dystans pozostał ten sam, tylko kategoria zmieniła się na U20.

91. Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych rozegrane zostaną 23 marca. Ceremonia otwarcia o godzinie 10:30. Bieg seniorek na 8 km zaplanowano na godz. 14:35, a seniorów na 10 km – na 15:20.

RZ