Weekend z ORLEN Warsaw Marathon. Zapraszamy do hali EXPO na stoisko Festiwalu Biegowego!

40 ton bananów, 450 tys. litrów wody i 350 tys. litrów napojów izotonicznych. To wszystko czeka na ponad 16 tys. biegaczy, którzy już w niedziele pobiegną ulicami stolicy w ramach 7. ORLEN Warsaw Marathonu. Sprawny przebieg imprezy pomoże zapewnić 8 tys. wolontariuszy.

Tradycyjnie uczestnicy Orlen Warsaw Maratonu będą mieli do wyboru dwa dystanse: Oshee 10 km i „tytułowy”, liczący 42 km i 195 m. Większym zainteresowaniem cieszy się krótszy z biegów, w którym ma wystartować nawet 10 tysięcy osób – zdradzili dziś w stolicy organizatorzy, którzy spodziewają się dobrych wyników, zwłaszcza wśród wśród pań.

W zmaganiach na 10 km tytułu bronić będzie Brytyjka Louise Small, która rok temu wygrała z czasem 33:20. Tym razem jednak faworytką wydaje się być Karolina Nadolska, która ma za sobą udany występ w maratonie w Hanowerze. Niewykluczone, że biegaczka pokusi się o atak na własny rekord Polski 32:09. O wysokie tempo powinna zadbać Katarzyna Kowalska, która niedawno została mistrzynią Polski w biegach przełajowych. Był to 50 medal MP w jej karierze!

Biegnący na głównym dystansie Kenijczyk Ezekiel Omullo stanie przed szansą wygrania już czwartego maratonu w stolicy Polski. Dwa razy zwyciężał we wrześniowym Maratonie Warszawskim (2015, 2016), a rok temu był najlepszy w ORLEN Warsaw Marathonie (2:11:17). Na czwartkowym spotkaniu z mediami zapowiedział, że chce pobiec poniżej 2:07 i pobić rekord życiowy z Warszawy z 2016 roku (2:08:55), czym zaskoczył nieco nawet... organizatorów. Przypomnijmy, że rekord imprezy wynosi 2:06:55.

– Czuje się dobrze przygotowany i chcę obronić tytuł. Mam nadzieję, że w niedzielę uda się złamać 2:07. To, oczywiście, znacznie szybciej niż pobiegłem tu przed rokiem. Przyjechałem do Warszawy, bo mam dobre wspomnienia z waszej stolicy. Są tu też bardzo mili ludzie. Sama trasa i pogoda zawsze mi odpowiadały – opowiadał triumfator sprzed roku.

Jednym z polskich faworytów jest Marcin Chabowski, który chciałby w Warszawie uzyskać minimum na igrzyska w Tokio (wskaźnik IAAF to 2:11:30). Maratończyk z Wejherowa już raz zakwalifikował się na igrzyska, w Londynie w 2012 roku, jednak z powodu kontuzji zrezygnował z tamtego startu.

"Moim marzeniem zawsze był maraton w Tokio. Marcin Chabowski: "W Warszawie będę walczył o igrzyska"

Bardzo ciekawie, zdaniem organizatorów, zapowiada się rywalizacja biegaczek. Jak usłyszeliśmy, nawet osiem zawodniczek ma potencjał, żeby pobiec poniżej wyniku 2:30. Dla porównania, rok temu poniżej tej bariery pobiegły tylko dwie panie. W grupie prowadzonej na 2:30 mają być m. in. Polki Izabela Trzaskalska i Aleksandra Lisowska (1:14:30 w półmaratonie). Minimum IAAF na igrzyska w Tokio to 2:29:30, wskaźnik PZLA na jesienne mistrzostwa świata w Dosze wynosi 2:31:00.

Faworytką do wygranej jest Kenijka Antonina Kwambai. Choć debiutuje na królewskim dystansie, już teraz zapowiada atak na rekord warszawskiej imprezy (2:28:23). Najlepszy wynik Afrykanki w półmaratonie to 1:07:50 w Ostii, gdzie zajęła trzecie miejsce.

– Sport to moje życie. Moją ambicją jest poprawienie rekordu imprezy. Uważam, że trasa jest szybka, a ja dobrze przygotowana. Postaram się osiągnąć jak najlepszy wynik – zapowiedziała Antonina Kwambai.

W tym roku uczestnicy ORLEN Warsaw Marathonu oraz Biegu Oshee pobiegną nowymi trasami. Maratończycy podążać będą przez Pragę Południe, Mokotów, Śródmieście i Żoliborz. Nie będzie już wietrznych długich prostych z Ursynowa i Wilanowa, ale biegacze otrzymali dwa dłuższe podbiegi - na 19. i 33. kilometrze trasy.

– Pracę nad nową trasą musieliśmy zacząć już po ubiegłorocznej edycji, w związku w budową południowej obwodnicy Warszawy. Pod uwagę trzeba było wziąć wiele czynników, m. in. komunikację miejską. Uważam, że nowa trasa jest szybka i pozwala uzyskać dobre wyniki – powiedział nam Jarosław Żórawski, rzecznik prasowy i sędzia główny imprezy.

Tak jak poprzednio, wszyscy wystartują wspólnie, tyle że w odwrotnych kierunkach. Biegacze utworzą również „żywą” biało-czerwoną flagę i w tych kolorach otrzymają koszulki w pakietach (białe dla 10 km, czerwone w maratonie). Start w niedzielę o godzinie 9:00.

Impreza posiada certyfikat IAAF Silver Label.

Zmagania maratończyków będą 89. Mistrzostwami Polski na królewskim dystansie. O medale powalczy w sumie 27 zawodników. Wkrótce więcej o tej rywalizacji.

ORLEN Warsaw Marathon rozpocznie się już w sobotę od biegów dzieci i charytatywnego marszobiegu na 1,5 km. Start z Wybrzeża Szczecińskiego. Zebrane środki zostaną w całości przekazane na rzecz Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Od dziś działa też biuro zawodów i strefa EXPO – zapraszamy na stoisko 10. TAURON Festiwalu Biegowego!

RZ