O drugiej trzydzieści nad ranem w sobotę 10 września wystartują uczestnicy TAURON Biegu 7 Dolin na 100 kilometrów w ramach Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ubiegłym roku najlepszy czas miał Kamil Leśniak (Salco garmin Team) z Torunia, który pokonał całą trasę w 9 godzin 29 minut i 43 sekundy.
Na drugim miejscu znalazł się Piotr Gutt z Poronina, który przebiegł morderczy dystans w 9 godzin 37 minut i 44 sekundy. Świetny czas zyskał też Artur Jabłoński (Terranova Polska/Dream Run) z Warszawy, który zajął trzecie miejsce, pokonując 100 km w 9 godzin 40 minut i 46 sekund.
- Do 70 km biegło mi się super, po 70km biegła już głowa. Ale była na tyle silna, że wykrzesała z moich nóg na tyle mocy, że po podejściu na Wierchomlę - które wydawało się ciężkie, zbiegnięcie z niej okazał się katorgą dla ud i kolan. Modliłam się, żeby jak najszybciej skończył się zbieg ze stoku - mówiła Sylwia Jabłońska (SBG Podbieg) z Krakowa, najlepsza kobieta biegu na 100 km z 2021 roku, która ukończyła bieg z czasem ledwie 10:45:52.
- Gdy zostało mi ostatnie 11km do mety, jakimś cudem, może wiedząc, że Paulina Krawczak (czas 11:03:13, przyp. red.) jest niedaleko za mną, spowodowało, że zmobilizowałam wszystkie siły Ostatnie metry do mety to było niesamowite uczucie. Doping kibiców, przyjaciele na mecie – nogi ledwo się już wlekły, ale starałam się jak mogłam dobiec w „dobrym stylu”. Biegam, bo to kocham. Odkąd zaczęłam biegać po górach „przepadłam”- to moja druga miłość po rodzinie - dodaje Sylwia Jabłońska.
Kamil Leśniak, zapytany o przepius na zwycięstwo, z uśmiechem stwierdził: - Zakłada się buty i biegnie. Atak od samego początku, a potem tylko patrzeć, czy rywale nie napierają.
TAURON Bieg 7 Dolin na 100 kilometrów w pigułce:
- Trasa zweryfikowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Terenowych ITRA (skala trudności trasy – 4).
- Punkty serwisowe (przepaki); 36 km, 62 km, 89 km (limit depozytu: 3 kg na osobę)
- Punkty żywnościowe: 22 km, 36 km, 50 km, 62 km, 77 km, 89 km
- Limit czasu: do godz. 20 na mecie w Piwnicznej -Zdroju.
- Limity na poszczególnych punktach pomiaru czasu.
- Rytro (36 km) - do godz. 8:30
- Krynica – wieża widokowa (62 km) do godz. 14:00
- Wierchomla (89 km) - do godz. 18:00
- Wyposażenie obowiązkowe:
- kubek na płyny (wielokrotnego użytku)
- aktywny, naładowany telefon komórkowy, którego numer jest odnotowany na karcie zgłoszenia,
- numer ICE (kontakt do osoby najbliższej) zapisany na odwrocie numeru startowego;
- latarka (czołówkę) po zmroku
- elementy odblaskowe - fosforyzujące na odzieży zewnętrznej;
- ubezpieczenie zdrowotne (nie wymagane potwierdzenie) (tk) Fot. Tomasz Szwajkowski