Sportowy Turniej Miast i Gmin to największa impreza sportu masowego w Polsce, rozgrywana w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
Gorlice to ubiegłoroczny zwycięzca Sportowego Turnieju Miast i Gmin w kategorii od 15 do 40 tys. mieszkańców. Teraz miasto w dolinie Ropy było gospodarzem gali finałowej, która odbyła się Gorlickim Centrum Kultury.
– Zgodnie z regulaminem, nad którego przestrzeganiem czuwa Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich, zwycięzcą turnieju zostaje gmina, która zebrała najwięcej punktów za liczbę uczestniczących w ćwiczeniach oraz sprawdzających swoją wytrzymałość w teście Coopera – wyjaśnia Rafał Kukla, burmistrz Gorlic.
Test Coopera to 12-minutowa próba biegowa, szeroko stosowana do badania wytrzymałości przede wszystkim sportowców. W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział 25 miast i gmin województwa małopolskiego.
W klasyfikacji generalnej, w grupie I (miejscowości do 5 tys. mieszkańców) na 8. pozycji uplasowała się gmina Mucharz (powiat wadowicki). W pierwszej dziesiątce grupy II (od 5 tys. do 7,5 tys. mieszkańców) odnotowano gminy:
Gołcza (2 pozycja), Drwinia (3), Tymbark (4), Wiśniowa (5) i Żegocina (7).
W grupie trzeciej (od 7,5 tys. do 15 tys. mieszkańców) znalazły się: Łapanów (2), Radłów (5) oraz Szczurowa (10),
zaś wśród miast i gmin liczących od 15 tys. do 40 tys. mieszkańców, drugą pozycję zajęły Gorlice, trzecią Krynica-Zdrój, a czwartą gmina Limanowa.
– Głównym celem turnieju odbywającego się pod hasłem „Sport łączy pokolenia” była aktywizacja ruchowa jak największej liczby naszych obywateli, głównie tych, którzy nie uprawiają sportu na co dzień – dodaje burmistrz Gorlic.
W województwie małopolskim turniej odbywał się pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy. W uroczystej gali wzięli udział m.in. wójtowie i burmistrzowie samorządów biorących udział w turnieju z terenu Małopolski.
Podczas gali, prócz miast i gmin, nagrodzeni zostali także mieszkańcy Gorlic, zwycięzcy konkurencji sportowych rozegranych w ramach wojewódzkiego finału turnieju: sztafety pokoleń, wieloboju rodzinnego, młodzieżowego turnieju w piłce nożnej oraz biegu przełajowego.
– Udało się nam zwyciężyć w dwóch konkurencjach: sztafecie pokoleń i wieloboju rodzinnym - mówi Agnieszka Szura–Krawczyk z Gorlic.
Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów