#Zdejmij Ciężar. 17. PZU Cracovia Maraton z balastem

Pokonanie maratonu już samo w sobie jest wyzwaniem. Okazuje się jednak, że w słusznej sprawie, można sobie to zadanie jeszcze bardziej utrudnić. 22 kwietnia na starcie 17. PZU Cracovia Maraton stanie Radek Czahajda, który 42 km i 195 m będzie biegł z dodatkowym obciążeniem. Na razie nie wiadomo dokładnie ile nadmiarowych kilogramów będzie dźwigał, wszystko zależy od zaangażowania w jego sprawę uczestników akcji pn. „Zdejmij Ciężar”.

Wpłacając pieniądze na konto Fundacji Impossible, z pochodzącego z Głogowa biegacza można zdjąć kolejne gramy. Każda złotówka to 2,41g mniej, ale zdejmowanie ciężaru ma w tej akcji większe znaczenie. Obciążenie, które ma utrudnić treningi i sam start, symbolizuje ciężar, z jakim zmagają się osoby doświadczające traumy. Chociaż zjawisko wcale nie jest rzadkie i może przytrafić się każdemu, za mało się o tym mówi i wciąż za mała jest wiedza o tym, gdzie i jak szukać pomocy.

„Każdego roku w Polsce ponad 40 000 osób przeżywa wypadek komunikacyjny, ponad 3000 ponosi w nich śmierć. Wśród nas są ludzie, którzy przeżyli wypadek, utracili bliską osobę, dowiedzieli się o ciężkiej chorobie” - pisze, powołując się na dane statystyczne policji, pomysłodawca akcji, który swoim biegiem chce zwrócić uwagę na problem, podnieść świadomość jego istnienia ale i zaproponować konkretne rozwiązania. Na to właśnie zbiera pieniądze.

6208 zł to kwota, która wystarczy na budowę platformy e-learningowej, będącej częścią programu wsparcia dla osób, które doświadczyły traumy i ich bliskich. Radk zebrał już 1974 zł. Zbiórka potrwa do 23 kwietnia. Nawet jeśli na koncie fundacji pojawi się cała potrzebna kwota, do dźwigania na trasie krakowskiego biegu, pozostanie jeszcze 3-kilogramowy ciężar.

Akcję mocna wesprzeć na profilu zbiórki (TUTAJ), ale hasło #ZdejmijCiężar stwarza też inne opcje zainteresowania się tematem:

„Hasłem #ZdejmijCiężar razem z zaproszonymi ekspertami będziemy edukować na temat możliwości wyjścia z traumy. Hasłem #ZdejmijCiężar możesz powiadomić swoich znajomych, że chciał(a)byś wysłuchać ich historii, wziąć trochę ciężaru na swoje barki. W końcu hasłem #ZdejmijCiężar możesz pomóc nam stworzyć program wsparcia osób, które doświadczyły traumy. Miejsce w sieci, które da otuchę, nadzieję i wsparcie osobom, które przeżyły osobiste tragedie” - wyjaśnia Radek Czahajda.

IB