To nie są zwykłe zawody. Już 9 listopada 13 000 zawodników wystartuje z Maratonu do Aten. Będą się mierzyć nie tylko z innymi zawodnikami, bólem i zmęczeniem, ale również z historią. Historią Filippidesa, który 2500 lat temu pokonał tę trasę, by przekazać informację o zwycięstwie nad Persami.
Meta zawodów też nie znajduje się w miejscu przypadkowym. To ateński stadion Panathinaikon, gdzie w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Organizatorzy starają się podkreślać wyjątkowość biegu, stąd oficjalna nazwa imprezy brzmi: „Athens Marathon. The Authentic”.
W tym roku wystartuje w maratonie rekordowa liczba, 13 000. biegaczy. Lista już jest zamknięta, ale można się jeszcze rejestrować na inne mniejsze biegi towarzyszące. Organizatorzy oceniają, że łącznie w Atenach wystartuje aż 35 000 biegaczy.
Magia legendarnego maratonu przyciąga również elitę biegów długich. W tym roku kibiców elektryzuje przede wszystkim rywalizacja dwóch Kenijczyków: ubiegłorocznego zwycięscy zawodów Hillarego Yego oraz Raymonda Betta, który triumfował tu w 2010 i 2012 r. Podczas ostatnich zawodów Bett planował nawet pobić rekord trasy, który został ustanowiony przez włoskiego biegacza Stefano Baldiniego podczas Igrzysk Olimpijskich w 2004 r. Niestety problemy żołądkowe przeszkodziły w tych zamierzeniach. Teraz czas na wielki rewanż.
Raymond Bett przyjedzie do Aten piąty raz z rządu. Czym tłumaczy tę serię? – Ateny są kolebką maratonu – mówi magazynowi Track & Field News kenijski biegacz. Również Igrzyska Olimpijskie tu się rozpoczęły. To dlatego lubię Ateny i wciąż wracam na te zawody – dodaje.
Jak pobiegną jego rywale? Zeszłoroczne zwycięstwo Hillarego Yego było sporą niespodzianką. Od tego czasu kenijski zawodnik stale poprawia swoje wyniki, a jego aktualny rekord życiowy to 2:11:54. Zawody w Atenach będą jego czwartym tegorocznym maratonem. Mocny będzie też John Kelai. Jego rekord życiowy 2:09:09 (co prawda już sprzed 9 lat) pozwala upatrywać w nim jednego z faworytów.
Wśród kobiet najmocniejsze powinny być ubiegłoroczna zwyciężczyni kenijka Nancy Joan Rotich, Rosjanka Kamila Shamsutdinova (legitymująca się najlepszym w stawce rekordem życiowym - 2:35:31) oraz Japonka Yumiko Kinoshita.
MGEL
Źródło: Track and Field News