Zwyciężczyni Iron Run wśród ósemki Polaków w Hong Kong 100. Mocna elita

  • Biegająca Polska i Świat

Ośmioro Polaków wystartuje 19 stycznia w Hong Kong 100, pierwszej odsłonie cyklu UTWT 2019.

Do Hongkongu wybiera się zwyciężczyni Iron Run podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy Aneta Ściuba. Dla tej biegaczki 2018 r. był rokiem przełomowym i to nie tylko ze względu na zwycięstwo w Krynicy. Po raz pierwszy startowała w biegach na dystansach powyżej 100 km i robiła to z powodzeniem zajmując wysokie 46. miejsce w globalnym rankingu kobiet UTWT.

Kolejną Polką w zestawieniu jest zwyciężczyni Magurskiego Ultramaratonu, uczestniczka Lavaredo Ultra Trail (65. miejsce) i MIUT (35. miejsce) – Anna Mączka.

Wśród biegaczy zobaczymy Jaromira Krzyszczaka, który ubiegłoroczne UTWT kończył w klasyfikacji mężczyzn na 79. miejscu. Na mecie Trangrancanarii był 49., Cappadocia Ultra Trail zaliczył na 25 miejscu.

Ze 103-kilometrową trasą i 5300 metrami przewyższenia zmierzą się także: uczestnik ubiegłorocznego CCC, uczestnik Cappadoccia Ultra Traila (94. miejsce) Maciej Kaysiewicz. uczestnik ubiegłorocznej UltraKotliny Marcin Chwiej, finiszer Lavaredo Ultra Trail Krzysztof Kossowicz oraz uczestnik m.in. ubiegłorocznej Transgrancanarii Bartosz Mejsner.

Lista startowa HK100 jest pełna zawodników z elity. Gwarancję tego, że bieg będzie szybki jest Jin Liang. Ten zawodnik wraca na start trasy, z którą ma niewyrównane rachunki. W zeszłym roku wygrał bieg w rekordowym czasie 9:28:35 i niestety został zdyskwalifikowany. Okazało się, że przyjął butelkę wody od przypadkowego przechodnia. Organizatorzy nie znaleźli dla niego okoliczności łagodzących i zwycięzcą oraz nowym rekordzistą trasy został Min Qi. Teraz Liang będzie miał okazję udowodnić, że potrafi powtórzyć wyczyn sprzed roku.

W czołówce zawodników zobaczymy m.in. Dylana Bowmana - zwycięzcę ubiegłorocznego UTMF, Tarawera i drugiego zawodnika TDS, Gediminasa Griniusa, który w zeszłym roku triumfował w chińskim Mt. Gaoligong Ultra 100 Miles czy Scotta Hawkera, który w 2014 r. był tu piąty.

Wśród pań pobiegną m.in. Lisa Borzani - zwyciężczyni Tor des Geants z 2017 r., i Ekatarina Mityaeva – trzecia zawodniczka Transgrancanarii sprzed roku.

IB