Faworyci UTMB? Blisko setka! Bukmacherzy by się ucieszyli!

  • Biegająca Polska i Świat

Chociaż nie jest najtrudniejszym wyzwaniem w stawce 5 biegów imprezy rozgrywanej pod wspólną nazwą Ultra-Trail du Mont Blanc, to właśnie ten 170-kilometrowy bieg budzi największe zainteresowanie w Polsce. I nie tylko w Polsce, co pokazuje opublikowana właśnie lista gwiazd, które pod koniec sierpnia pobiegną przez Szwajcarię, Francję i Włochy.

Nie jest tak długi, jak siostrzany PLT, którego uczestnicy pokonują 300 km i 26 000m przewyższeń. Nie jest też tak techniczny, jak 119-km TDS, a jednak to właśnie UTMB znajduje się na liście marzeń wielu biegaczy. W tym roku zmierzy się z nim 2300 ultaramaratończyków, a organizotarzy zaprosili 65 mężczyzn i 15 kobiet z elity. W tej grupie znajdują się faworyci biegu, których trudno jednoznacznie wskazać, bowiem każda z zaproszonych osób ma za sobą spory dorobek zwycięstw.

Wśród pań kandydatką do zwycięstwa jest Nuria Picas, która w tym roku wyrywała już pięciokrotnie. Udało się jej m.in. obronić tytuł na trasie Transnvulcani. W Chamonix dwa lata z rzędu była druga. Teraz jedzie to zmienić.

Na lepszą pozycję liczy też Fernanda Maciel, która przed rokiem była czwarta, ale ma już na koncie drugą pozycję w UTMB.

Debiutantką w tym biegu i w ogóle na tak długim dystansie będzie Caroline Charote - wicemistrzyni świata w biegu trailowym z Annency. Na mistrzostwach przegrała z inną Francuzką Nathalie Mauclair. Trailowa mistrzyni świata również wybiera się na trasę UTMB.

Wśród panów zapowiada fascynująca rywalizacja. O wysokie miejsce powalczy na pewno Luis Alberto Hernando, zwycięzca zeszłorocznego Ultra Pirineu, świeżo upieczony mistrz Europy w Skyrunningu po bardzo udanym starcie na technicznie trudnej trasie lodowca w ramach Ice-Trail, no i mistrz świata z zeszłego roku, co ma znaczenie, jeśli wziąć pod uwagę, że mistrzostwa odbywały się właśnie na Mont Blanc.

Głównym rywalem Hernando wudaje się Xavier Thevenard - zwycięzca UTMB z 2013, który przed rokiem wygrał siostrzany bieg TDS.

Z górską trasą o 10 000m przewyższeń powalczą też z pewnością Rob Krar - dwukrotny zwycięzca Western States 100, Tofol Castaner - drugi przed rokiem w UTMB i Adam Campbell, który przez większą część trasy dotrzymywał kroku Kilianowi Jornetowi, gdy ten bił rekord Hardrock 100. Ostatecznie Amerykanin zajął w tym biegu 3 miejsce.

Ze Stanów Zjednoczonych do Francji przyjedzie również Anton Krupicka, który nie ma szczęścia do UTMB. Kontuzje albo nie pozwalały mu wystartować, albo zmuszały go do przerwania biegu.

Inny Amerykanin, który powinien zamieszać w stawce to Sage Canaday. Dla dwukrotnego zwycięzcy Tarawera 100 i rekordzisty 50-kilometrowego Speedgoat będzie to debiut w UTMB.

Francuską stawkę wzmocni Julien Chorier - zwycięzca Madera Island Ultra-Trail sprzed roku i 6. zawodnik Western States. Nie można też zapominać o „naszym” Gediminasie Griniusie, który przed rokiem po fantastycznym biegu zajął 5. miejsce w UTMB.

Swój udział w rywalizacji potwierdził również Ryan Sandes.

Pełny skład elity UTMB 2015 – TUTAJ.

Niestety Polacy nie znaleźli się na liście faworytów. Bieg rozpocznie się 28 sierpnia o 18:00.

IB