Kiedy rekord Polski to rekord kraju, a kiedy tylko życiówka? Wyjaśniamy

 

Kiedy rekord Polski to rekord kraju, a kiedy tylko życiówka? Wyjaśniamy


Opublikowane w pt., 13/11/2015 - 08:01

Rekordy kraju na imprezach biegowych wcale nie padają często, ale w ciągu ostatnich dwóch tygodni stało się to aż trzykrotnie. Nie wszystkie wyniki zostaną jednak uznane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Podczas 16. Biegu Godzinnego w Białymstoku Katarzyna Rutkowska pokonała 16 450 metrów. Jednak jej rekord nie spełnia wymogów formalnych.

W miniony weekend na dystansie 100 km dwudziestoletni rekord najpierw poprawiła Dominika Stelmach, która startowała w Supermaratonie Kalisia. Dzień później na bieżni w holenderskim Deventer Patrycja Bereznowska

Okazuje się jednak, że nawet gdyby Patrycja nie pobiegła szybciej od Dominiki, to ta i tak miałaby problem z oficjalnym uznaniem swojego rekordu. Postanowiliśmy wyjaśnić całą procedurę u źródła i zapytaliśmy Janusza Rozuma z PZLA na co zwrócić uwagę, by uznanie rekordu nie rozbijało się o procedury.

Jakie warunki musi spełnić bieg na dystansie 100 km, by jego ewentualne rekordy zostały uznane?

Janusz Rozum: Dla zatwierdzenia rekordu Polski na 100 km trasa musi być certyfikowana przez mierniczego upoważnionego przez PZLA. Dystans biegu rozgrywanego na trasie należy mierzyć odpowiednio przed zawodami, metodą „kalibrowanego koła rowerowego”. Niedokładność pomiaru nie może przekroczyć wartości 1‰. Certyfikat pomiaru trasy jest ważny przez 5 lat.

Ponadto zawody muszą być wcześniej zgłoszone do kalendarza PZLA, co umożliwia Komisji Sportowo-Technicznej PZLA wyznaczenie delegata technicznego. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby zawody były przeprowadzone zgodnie z przepisami IAAF i PZLA. Komisję sędziowską muszą stanowić sędziowie z ważnymi licencjami PZLA. Po uzyskaniu wyniku lepszego od rekordu Polski należy wypełnić wniosek o jego zatwierdzenie.

Czy oprócz braku zgłoszenia do kalendarza, 31. Supermaraton Kalisia nie spełnił jeszcze jakiegoś warunku który uniemożliwiałby zatwierdzenie rekordu Dominiki Stelmach?

Trudno mi się wypowiedzieć na ten temat, w tym roku zawody nie były również zgłoszone do Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nie mam informacji, kto sędziował, najprawdopodobniej osoby bez licencji sędziowskiej.

Skąd wiadomo, że imprezy, które odbywają się poza Polską spełniają wszystkie warunki? Marathon Plus w Holandii, gdzie pobiegła Patrycja Bereznowska, był bardzo kameralną imprezą. Wzięło w nim udział ok. 30 osób. Jakie warunki musieli spełnić?

Zawody w Deventer były zgłoszone do międzynarodowego kalendarza biegów ultramaratońskich. Po otrzymaniu protokołu rekordu Polski z Deventer, Centralne Kolegium Sędziów PZLA będzie ew. wyjaśniać niezbędne szczegóły z organizatorami lub federacją holenderską.

Czy zawodnik musi mieć licencję PZLA, żeby jego wynik mógł zostać uznany?

Tak, musi mieć ważną na dany rok licencję zawodnika PZLA. Od niedawna nawet gdy zmienia klub, może zdobyć medal w mistrzostwach Polski lub ustanowić rekord kraju. Otrzymuje wówczas na czas karencji okresową licencję PZLA i nie reprezentuje wtedy żadnego klubu.

Biegi na 100 km odbywają się po bieżni, na asfalcie i w terenie. Jak są atestowane trasy trailowe? Czy ich wyniki również mają szanse na oficjalne uznanie?

Trasy trailowe - wciąż brak dobrej polskiej nazwy, może po bezdrożach - znalazły się w przepisach IAAF dopiero 1 listopada br. Utwardzona lub betonowa nawierzchnia nie może przekraczać 20% całości trasy. Przepisy nie zalecają żadnych dystansów standardowych, ani różnicy poziomów trasy – oczywiście wszystkie takie szczegóły organizator musi opublikować przed zawodami.

Wydaje się, że ważniejsze jest przeprowadzenie biegu w różnorodnym terenie, charakterystycznym dla danej okolicy niż bardzo precyzyjne zmierzenie trasy w terenie, co zapewne nie jest zadaniem łatwym. Trasy trailowe są nieporównywalne. Na trasach trailowych można ustanawiać tylko rekordy danej trasy i życiowe na tej trasie.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce