Koniec ery węglowych wkładek w butach do biegania? Decyzja niebawem

 

Koniec ery węglowych wkładek w butach do biegania? Decyzja niebawem


Opublikowane w czw., 16/01/2020 - 12:12

World Athletics zbada najnowsze modele butów do biegania, w których hurtowo padają rekordy świata. Kontrowersje wzbudza zwłaszcza podeszwa z zatopioną płytką z włókna węglowego. Wydaje się, że sprawa nie dotyczy tylko firmy nike, która zrewolucjonizowała światowy maraton.

Buty z charakterystyczną „łyżwą” w ostatnich latach zmieniły zasady gry. W 2017 roku na potrzeby projektu #Breaking2 i pierwszej próby złamania dwóch godzin w maratonie, w laboratoriach sportowego giganta opracowano model Vaporfly 4%. Użycie wspomnianej płytki węglowej wpłynęło na efektywność biegowego kroku. Już wtedy wielu mówiło, że jest swego rodzaju doping technologiczny.

Choć na torze Monza ostatecznie zabrakło kilkunastu sekund do złamania magicznej bariery (2:00:25 Eliuda Kipchoge), to sprzęt okazał się strzałem w dziesiątkę. Sięgnęła po niego niemal cała światowa czołówka oraz tłumy amatorów (przynajmniej Ci, którym udało się kupić swój egzemplarz z mocno limitowanej serii), co przyniosło wysyp świetnych wyników.

Pokazuje to przykład serii Abbott World Marathon Majors. W zeszłym roku, wśród mężczyzn, niemal wszyscy zwycięzcy biegali w kolejnym modelu Nike - Vaporfly Next %. W tych butach padł też niesamowity rekord świata w maratonie Kenijki Brigid Kosgei - 2:14:04. O krok od rekordu świata mężczyzn był też Etiopczyk Kenenisa Bekele.

W jakich butach wygrywają największe maratony

Amerykański koncern przygotował już kolejny but z tej rodziny, nieco futurystyczny Alphafly. Właśnie w tym modelu mistrz olimpijski Eliud Kipchoge łamał barierę 2 godzin w Wiedniu, bijąc nieoficjalny rekord świata na królewskim dystansie 1:59:40. But ten posiada cztery niezależne, wielowarstwowe poduszki (powietrzne, pianka lub wypełnione płynem – nike nie zdradza swojej tajemnicy), trzy karbonowe lub polimerowe płytki, dwuwarstwową piankę amortyzującą w śródstopiu oraz kaczy ogon.

[AKT.] Nowe buty Eliuda Kipchoge? Wypatrzone w Kenii

Wydaje się, że jajwcześniej do sprzedaży model Alpha Fly może trafić przed maratonem w Tokio. Tam często firma oferuje swoje buty w ograniczonych liczbach i wysokich cenach.

Nike Vaporfly Elite Flyprint - w 3D, za 3H i... 2300 zł!

Nike swoją kreatywnością zapoczątkowało prawdziwy wyścig zbrojeń na rynku biegowego obuwia. Każdy chce stworzyć jak najlepszy model dla swoich zawodników. Obecnie buty z płytką węglową posiada m.in. New Balance (model 5280), Hoka One One (Carbon X), czy Saucony (Endorphin Pro). Nowe regulacje dotyczące grubości podeszwy i stosowania płytek węglowych, jakie ma wkrótce ogłosić World Athletcs, dotknęłyby więc wszystkich. Stosowna decyzja ma zapaść wkrótce.

World Athletcis ma też przyjrzeć się nowym kolcom przygotowanym dla sprinterów na najbliższe igrzyska olimpijskie przez firmę nike. Według brytyjskiej prasy, światowe władze obawiają się, że nawet niewyróżniający się zawodnicy mogą w nich pobiec szybciej od rekordu świata Jamajczyka Usaina Bolta - 9.58 sek. Co dopiero czołowi sprinterzy...

Po serii rekordów spod znaku łyżwy, ostatni rekordowy wynik Rhonexa Kipruto w biegu na 10 km (26:24 w Valencia 10k Ibercaja) uzyskany został w modelu Adidasa - Adizero Takumi Sen. Jednym z pierwszych spostrzeżeń obserwatorów poczynań Kenijczyka było to, że pobiegł w butach bez specjalnej wkładki. To już chyba znak czasów, że dziwimy się gdy ktoś wygrywa biegnąc w innym sprzęcie.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce