Maratony na świecie: Praga – wysoki poziom po sąsiedzku
Opublikowane w śr., 11/01/2017 - 08:59
Praga może się wydawać niespecjalnie atrakcyjnym celem maratońskiej wycieczki. Ale nic bardziej mylnego! Warto się tam wybrać z dwóch ważnych powodów: miasta… i samego maratonu.
O tym, że Praga to miasto wyjątkowe i warte zwiedzenia nie trzeba nikogo przekonywać. Zagęszczenie zabytków pochodzących z różnych epok jest tutaj imponujące. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w tym właśnie mieście odbywa się jeden z najlepiej przygotowanych maratonów, który od sześciu lat może się szczycić odznaką IAAF Road Race Gold Label.
International Prague Marathon a obecnie Volkswagen Prague Marathon ma za sobą ponad 20 lat historii. Jego pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 1995 roku i przyciągnęła prawie 15 tysięcy biegaczy!. Większość wystartowała w biegach towarzyszących na dystansie 4,5 oraz 9 km. Mniej niż tysiąc śmiałków porwało się na królewski dystans a w limicie czasu ukończyła go połowa z nich. Ale nie to jest istotne.
Twórcą największego czeskiego maratonu był… Włoch. Carlo Capalbo spotkał się przy piwie z Gerindo Bordinem, mistrzem olimpijskim w maratonie i razem wymyślili bieg. W ten sposób dwóch Włochów przy czeskim piwie stworzyło legendarny czeski maraton, szkicując jego trasę na zwykłej serwetce. Pomysł poparł Emil Zatopek a prezydent miasta odniósł się do niego z entuzjazmem.
Trzeba przyznać, że Czesi zabrali się do organizacji biegu z rozmachem wyprzedzającym poziom biegów ulicznych o co najmniej kilka lat. Już pierwsza edycja doczekała się transmisji telewizyjnej a trzy lata później Maraton w Pradze był transmitowany w Internecie i oglądany przez 27 tysięcy osób. Od początku organizowano krótkie biegi towarzyszące, po dwóch latach dodano do nich sztafetowe mistrzostwa szkół a w 1999 roku półmaraton, którego debiutancką edycję ukończyło ponad tysiąc osób. Expo rozrastało się z roku na rok, by 10 lat temu stać się kilkudniowym świętem, podczas którego można nie tylko zapoznać się z ofertą producentów odzieży sportowej, ale też dobrze zjeść, skosztować czeskiego piwa i spędzić z rodziną czas na rozrywce (np. w cyrku!).
Z atrakcji Expo co roku korzysta 160 tysięcy osób. Już piątej edycji maratonu towarzyszyła muzyka na żywo (m.in. zespół 30 skrzypków) a kilka lat później tradycja ta przekształciła się w Marathon Music Festival, podczas którego (przed i w trakcie maratonu) wystąpiło już ponad 450 zespołów muzycznych. Organizatorzy biegu zadbali też o sprowadzenie do Pragi sławnych nazwisk. Wystarczy wspomnieć, że właśnie w tym mieście w 2001 roku rozpoczynał swoją uliczną karierę Haile Gebrselassie.
Carlo Capalbo założył w międzyczasie klub Run Czech i zajął się organizacją kolejnych biegów w kraju. Jak na człowieka, który wcześniej nie miał z bieganiem nic wspólnego, poradził sobie doskonale: obecnie RunCzech organizuje siedem biegów z odznakami IAAF Road Race Label. My zapraszamy na największy z nich: 23. Volkswagen Prague Marathon.
BIEG
Obecnie praski maraton odbywa się w ramach Volkswagen Marthon Weekend i towarzyszą mu imprezy o mniej biegowym a bardziej rozrywkowym charakterze: rozbudowane Expo, Marathon Music Festival, After-race party. Odbywają się także biegi rodzinne, drużynowe oraz marsz z psami. Towarzyszący mu przez pewien czas półmaraton jest obecnie oddzielną imprezą, która w tym roku odbędzie się 1 kwietnia.
Volkswagen Prague Marathon może się szczycić wysokim poziomem organizacji oraz rywalizacji sportowej. Z rekordem trasy 2:05:39, który ustanowił w 2010 roku Kenijczyk Eliud Kiptanui, jest najszybszym maratonem organizowanym w maju. Rekord trasy kobiet należy do Lydii CHeromeii i wynosi 2:22:34 (2011).
TERMIN
Tegoroczna edycja wystartuje w niedzielę 7 maja o godzinie 9:00 z Rynku. Dzień wcześniej odbędzie się rodzinny minimaraton oraz marsz z psami. Przez cały weekend czynne będzie Expo.
POGODA
Klimat w Pradze nie różni się zbytnio od polskiego. Średnia temperatura podczas tamtejszego maratonu to 15,8 0C.
TRASA
Jest płaska i dość szybka. Byłaby jedną z najszybszych, gdyby nie kostka brukowa na niektórych jej fragmentach. Urok biegania w historycznym centrum miasta. Trasa zaczyna się na Rynku i prowadzi wzdłuż Wełtawy. Obejmuje większość najciekawszych miejsc w mieście i będzie prawdziwą gratką dla biegaczy, którzy lubią zwiedzać podczas startów albo potrzebują ciekawego otoczenia, żeby zająć czymś myśli. Przebiega przez siedem mostów, w tym legendarny Most Karola.
Oficjalny plan tegorocznej trasy nie został jeszcze opublikowany, możliwe są więc zmiany.
Co 5 km rozmieszczone są punkty z wodą, izotonikiem oraz owocami. Limit na jej pokonanie to aż 7 godzin.
ZAPISY
Limit uczestników to 10600 osób. Pula ogólnodostępnych pakietów (w cenach od 63 do 110 euro) została już wyczerpana. Można wystartować w tegorocznej edycji biegu zgłaszając wsparcie dla jednej z fundacji dobroczynnych (więcej informacji).
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Expo, Marathon Music Festival, After-race party, DM Family Minimarathon, Walki with Dogs
WYMAGANE DOKUMENTY
Paszport lub dowód osobisty.
WYJAZD
Podróż do Pragi jest prosta i możliwa na wiele sposobów. W kilka godzin można tam dotrzeć własnym samochodem (należy pamiętać o kupnie winiety uprawniającej do przejazdu czeskimi autostradami), pociągiem lub autobusem. Ta ostatnia opcja jest cenowo najbardziej korzystna, jeśli trafi się na promocje u przewoźników. Szczęściarze mogą upolować bilety nawet za złotówkę.
Jeśli zależy nam na czasie i chcemy uniknąć nawet kilkunastogodzinnej podróży autobusem, warto wybrać samolot. Lot z Warszawy trwa zaledwie godzinę.
KOSZTY POBYTU
Nie są wygórowane, ceny w Czechach są podobne do polskich. Warto jednak z dużym wyprzedzeniem poszukać noclegu, bo w maratoński weekend Praga przeżywa prawdziwe oblężenie. Z tego powodu ceny noclegów mogą być wyższe niż zazwyczaj.
INNE BIEGI
Najbardziej znanym biegiem w stolicy Czech, poza maratonem, jest półmaraton odbywający się 1 kwietnia. Co roku rozgrywane jest też Grand Prix Pragi, w skład którego wchodzą m.in. bieg na dystansie 10 km oraz bieg dla kobiet.
Więcej informacji o wszystkich biegach na stronie www.runczech.com.
KM