Po bieżni z… bramek startowych! Nowy format rywalizacji na Igrzyskach Europejskich

Sternicy europejskiej i światowej lekkiej atletyki nie ustają w poszukiwaniu nowych, w zamierzeniu atrakcyjniejszych rozwiązań w rywalizacji na bieżni. We wtorek 14 maja na zawodach Dynamic New Athletics (DNA), będących testem przed Igrzyskami Europejskimi w Mińsku, po raz pierwszy w historii zastosowano bramki startowe.

Wykorzystano urządzenia bliźniacze do tych, które znamy z narciarstwa, snowboardu czy rywalizacji bmx. W wyznaczonym przez organizatora czasie bramka otwierała się, a biegacze ruszali do rywalizacji.

Nowością była też sama rywalizacja, nazwana z angielskiego „The Hunt” (polowanie). Zmagania podzielono na 9 konkurencji – 100 m mężczyzn, skok w dal kobiet, 100m kobiet, rzut oszczepem kobiet, sztafetę mieszaną 4x400m, 110m ppł mężczyzn, skok wzwyż mężczyzn i 100m kobiet – a kolejni zawodnicy zdobywali dla swoich zespołów punkty.

Punkty przeliczano następnie na sekundy – wg tzw. metody Gundersena znanej z kombinacji norweskiej (każdy punkt to 0.3 sekundy przewagi nad rywalem) - a biegacze w swoich konkurencjach ruszali przed siebie z określoną stratą czasową. Bramki startowe były niezbędne do wskazania liderów rywalizacji na danym etapie imprezy, co było głównym celem organizatorów testowego mityngu. Pierwszy zespół, który przekroczył metę w ostatniej z konkurencji, wygrywał zawody.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników imprezy, a w szczególności z działania bramek startowych – ocenił wiceprezydent European Athletics Libor Varhanik. Nowy format zawodów ocenił jako „wysoko konkurencyjny”, „ekstremalnie taktyczny” a przede wszystkim „ciekawy w obserwacji”.

Jak informuje European Athletics w komunikacie prasowym, do nowego formatu rywalizacji zgłosiło się w sumie 24 drużyny - w tym Polska! - które zostaną podzielone na tzw mecze. Polacy „zagrają” w meczu B, a rywalami biało-czerwonych będą Czechy, Białoruś, Irlandia, Litwa i Łotwa.

  • Mecz A – Niemcy, Grecja, Szwajcaria, Węgry, Słowacja, Cypr
  • Mecz B – Polska, Czechy, Białoruś, Irlandia, Litwa, Łotwa
  • Mecz C – Francja, Włochy, Rosja (sportowcy muszą otrzymać neutralny status IAAF), Rumunia, Estonia, Słowenia
  • Mecz D – Hiszpania, Ukraina, Turcja, Portugalia, Bułgaria, Dania

Mecze odbędą się 23 czerwca.

Do półfinału A awansują zwycięzcy poszczególnych meczy oraz dwie drużyny z najlepszymi wynikami. Pozostałe 18 zespołów powalczy między sobą o 6 miejsc w półfinale B, a do starcia dojdzie w przeddzień półfinałów, zaplanowanych na 26 czerwca. Finał nowatorskiej konkurencji zaplanowano na 28 czerwca.

Organizatorzy Igrzysk Europejskich będą honorować medalami – złoty, srebrny i brązowy – najlepsze drużyny DNA, a także czołowe trójki we wszystkich 9 konkurencjach. Same konkurencje będą też okazją do powalczenia o minima olimpijskie na Tokio. – Motywacji sportowcom nie powinno zabraknąć – przewidują.

Więcej informacji o nowym formacie rywalizacji można przeczytać na stornie www.dna.run.

2. Igrzyska Europejskie odbędą się w dniach 21-30 czerwca w Mińsku.

Źródło: European Athletics