Z mapą po starówce o medale Mistrzostw Polski. Emocjonujący weekend z BnO w Warszawie

W najbliższy weekend Warszawa i jej okolice zamienią się w arenę Mistrzostw Polski w Biegach na Orientację. Oprócz walki o tytuł najlepszych zawodników i zawodniczek w kraju, rozegrany zostanie tu także trzeci etap cyklu „Szybki Mózg”. Jak zapowiadają organizatorzy, łącznie wystartować ma tu ponad 600 zorientowanych na zwycięstwo osób.

W sobotę 7 czerwca na Starym Mieście rozegrane zostaną mistrzostwa kraju sprincie. Organizatorzy z UNTS Warszawa starają się, by impreza wypadłą perfekcyjnie, bo pierwszy raz organizują wydarzenie tej rangi. – Mistrzostwa Polski w okolicach Warszawy rozgrywane były już wielokrotnie. Do tej pory jednak poza sercem miasta. Po raz pierwszy też organizatorem mistrzostw jest nasz klub – emocjonuje się Jacek Morawski z UNTS Warszawa, kierownik zawodów.

Przypomina, że na samej starówce, „bodaj 10 czy 12 lat temu”, rozgrywano już biegi na orientację, ale były to imprezy dla szkół warszawskich. – Były to jednak zupełnie inne czasy i zupełnie inne mapy. Teraz jest to całkowita nowość. Przygotowaliśmy jedną z największych map w historii naszej działalności, ale zapewne nie zostanie ona w całości wykorzystana (zawodnicy poznają trasę dopiero na miejscu – red.). Na pewno więc wrócimy jeszcze na Starówkę, czy to w ramach "Szybkiego Mózgu" czy „Warszawa Nocą” – opowiada organizator.

Mistrzostwa odbędą się zaledwie kilka dni po obchodach 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów i wizycie prezydenta USA Baracka Obamy oraz przedstawicieli innych państw w Warszawie. Podczas ich wizyty Stare Miasto zamieniło się w prawdziwą twierdzę. – Na szczęście nie mieliśmy problemów z uzyskaniem pozwolenia na przeprowadzenie biegu. Kłopoty zaczęły się przy stawianiu punktów kontrolnych, które były traktowane jako naniesienia na gruncie. Była to dłuższa procedura. Wszystko jednak zostało formalnie załatwione. Cieszymy się, że się udało – cieszy się Jacek Morawski.

Do walki o medale mistrzostw polski zgłosiło się ponad 400 zawodników, posiadających licencję Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Odbyło się już losowanie startujących i czasów startów. – W imprezie mogli wziąć udział także zupełni amatorzy. Musieli jednak wykupić jednorazowe licencje PZOS. Przypuszczam, że wśród startujących będzie ok 50 takich osób. Oprócz zawodników z całej Polski, mamy także biegaczy z zza granicy, z Szwecji i Czech – informuje organizator.

Mistrzowska impreza będzie jednocześnie arena walki o punktu cyklu „Szybki Mózg”. W sobotniej, trzeciej jego rundzie wystartuje ponad 200 osób. Jak wyjaśnia Jacek Morawski, zwycięzcy wcześniejszych zapewne skupią się na rywalizacji o medale MP i pojawi się szansa na wysokie miejsca dla zawodników z mniejszym doświadczeniem. – Tym trochę słabszym zawodnikom powinno być łatwiej powalczyć o podium. Jednak przyjedzie tu sporo klubów z całej Polski i oni też przywiozą po kilku biegaczy, którzy nie startują w Mistrzostwach Polski, tylko właśnie w tej swoistej imprezie towarzyszącej. Będzie to więc ogólnopolska obsada „Szybkiego Mózgu” a nie tylko nasze lokalne towarzystwo – wskazuje nasz rozmówca.

Wśród drużyn, które już szykują się na przyjazd do Warszawy jest m.in. Wawel Kraków. Zresztą biegacze z tego klubu niedawno trenowali w stolicy i są gotowi do walki o medale. – Podczas biegu sobotniego boje się jednej rzeczy. Że zawodnik biegnąc wąską uliczką czy schodkami, trafi na grupę turystów. I stracie kilkanaście bezcennych sekund. Zwody mogą być więc loterią, jesteśmy zdani na łaskę lub niełaskę szczęścia – mówi Włodzimierz Dyzio, kierownik sekcji drużyny Wawel Kraków. Szybko dodaje jednak, że szczęście sprzyja najlepszym.

– Liczę więc, że i nam się uda. W kategorii M16 mamy Marcina Biedermanna, który, według mnie musiałby, mieć prawdziwego pecha, żeby nie wygrać. W kategorii M18 są Marek Skorupa i Jan Baran – przynajmniej jeden z nich powinien zdobyć medal. W kategorii M20 pobiegnie Michał Garbacik, który jest zawodnikiem bardzo mocnym biegowo. Aktualnie jest numerem dwa w Polsce w tej kategorii wiekowej pod względem przygotowania biegowego., choć oczywiście samo bieganie to nie wszystko. Wśród pań w K21 mamy Basię Bączek i Paulinę Faron. To są dziewczyny na medal – wylicza krakowianin.

Zawody odbywać będą się na terenie Starego i Nowego Miasta. W sobotnie popołudnie na trasie mistrzowskiego organizatorzy spodziewają się wielu spacerowiczów. To utrudnienie dla biegaczy, ale i promocja dyscypliny. – Myślę, że utrudnieniem może być także bruk, który spotykamy w wielu miejscach. Często jest on krzywy i nieprzyjemny do biegania. Ciekawa jest na pewno skarpa. Wzorem Szybkiego Mózgu z Mariensztatu, to przewyższenie trzeba będzie pokonać kilkukrotnie, i to na różne sposoby – zapowiada Jacek Morawski.

Temperatura zawodów rośnie z każdym dniem. – Od kilku lat poziom mistrzostw rośnie. Może nie przybywa zawodników, bo 20 lat temu startowało i tysiąc uczestników, ale za to bardzo mocnym ośrodkiem stała się Warszawa, która wcześniej nie miała warunków do trenowania BnO. Równie dobrze radzi dobie Łódź, która ma duży potencjał, a także Wrocław. W każdej kategorii jest kilkunastu zawodników, którzy jeśli będą mieli swój dzień, to mogą walczyć o medale. Oczywiście wśród młodzieżowców faworytem jest Piotr Parafianowicz z UNTS Warszawa, bo to wybitny zawodnik, ale jeden mały błąd i ktoś inny może wygrać. W sprincie nie ma czasu na odrobienia strat. Taki jest urok tego sportu – wyjaśnia Włodzimierz Dyzio.

Centrum zawodów będzie się znajdować przy ul. Świętojerskiej 9, w budynku Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Bieg Mistrzostw Polski rozpocznie się o godzinie 15:00 (uczestnicy w strefie startu muszą znaleźć się do 14:30).

Biuro zawodów „Szybkiego Mózgu” otworzy swoje podwoje o godz. 16:30. Tradycyjnie istnieje możliwość rejestracji w dniu imprezy - koszt to 20 zł. Tu rywalizacja rozpocznie się o godz. 17:30. Profesjonaliści będą mieli do pokonania 4,3 km i 22 punkty kontrolne, zuchwali 3,5 km i 20 pk, początkujący 1,8 km i 11 pk, a dzieci 2,5 km (16 pk).

Drugiego dnia Mistrzostw Polski w BnO zawodnicy zamienią piękną starówkę na nie mniej piękny las dębowo- sosnowy oraz wydmy. Rywalizacja przeniesie się do Młodzieszyna, ok 15 km od Sochaczewa, w konkurencji biegu średniodystansowego. Centrum zawodów znajdować się będzie w Agroturystyce Kalotówka przy ul. Leontynów 8. Czynne będzie w godzina od 8:30 do 10.

Szeroką relacje i fotogalerię z MP w BnO oraz „Szybkiego Mózgu” znajdziecie oczywiście na łamach naszego portalu. Polecamy i zapraszamy!

Organizator

Komunikat organizacyjny "Szybki Mózg"

Komunikat organizacyjny Mistrzostw Polski

Lista startowa Mistrzostw Polski

RZ