Zalewski łamie 14 minut na 5 km! Gardzielewski... Szybko w Armagh [WYNIKI POLAKÓW]

Opublikowane w pt., 15/02/2019 - 07:09

Kolejny raz niewielka miejscowość w Północnej Irlandii – Armagh skupiła na sobie uwagę jeśli nie całego biegowego świata, to na pewno jej europejskiej części. Ci, którzy spodziewali się zawrotnych wyników, nie zawiedli się.

Armagh to religijne centrum Irlandii, gdzie opactwo założył święty Patryk. Ten sam którego dzień jest hucznie obchodzony, i to nie tylko na „zielonej wyspie”. Jednak odkąd zaczęto hurtowo tam łamać barierę 15 minut na 5 km, jest to też miejsce pielgrzymowania zawodników z całego Starego Kontynentu czy USA.

Przypomnijmy, że rok temu wspomniany kwadrans połamało aż 95 biegaczy, a w 2017 roku - 77! Liczby te robią wrażenie. Dla porównania, według zestawienia opracowanego przez stołecznego biegacza Filipa Babika, w zeszłym roku na atestowanych trasach w Polsce 15 minut złamało tylko 35 zawodników. Nie w jednym biegu, ale w całym sezonie!

W tym roku w Armagh biegano jeszcze szybciej, bo aż 113 zawodników pokonało trasę poniżej kwadransa! W tej grupie aż dwunastu – w tym jeden Polak! – pobiegło poniżej 14 minut!

Pólnocnoirlandzka trasa prowadzi wokół miejscowego rynku i składa się z pięciu pętli liczących po 1000 m. Atmosfery dodaje nocna sceneria rozgrywania zawodów.

Od początku mocno ruszył Krystian Zalewski, który znajdował się na czele liderującej grupy. Z kolejnymi okrążeniami zawodnik z Goleniowa traciłe jednak pozycje. Ostatecznie wicemistrz Europy w biegu na 3000 m zajął 11. miejsce. Czzasem 13:59 poprawił swój rekord życiowy sprzed czterech lat, także z Armagh.

Drugi wśród najszybszch Polaków został Arkadiusz Gardzielewski. Maratończyk finiszował na 14. miejscu, z rezultatem 14:04, czym wyrównał życiówkę z 2013 roku.

Solidnie wypadł też ambitny amator Mikołaj Raczyński, który zajął 189. miejsce z czasem 15:45, choć pewnie chciał tam złamać rekord życiowy (15:28 - red) .

Rywalizację wygrał 23-letni Fin Topi Raitanen, który uzyskał czas 13:43. Biegacz przez rok poczynił znaczny progres, bo jego poprzednia życiówka, także uzyskana w Armagh, wynosiła 14:21. Drugi był Brytyjczyk Adam Craig z rezultatem 13:45, co też jest jego nową życiówką. Trzeci był jego rodak Sam Stabler, z identycznym wynikiem na mecie – to także nowa życiówka biegacza.

W biegu pań na 3 km, rozpoczynającym wieczorną rywalizację w Armagh, aż 49 zawodniczek pobiegło w czasie poniżej 10 minut! Zwyciężyła Brytyjka Stephanie Twell - brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 5000 m z 2016 roku, która uzyskała czas 8:59. to nowy rekord trasy imprezy. Druga była jej rodaczka Jessica Judd z 6. sek straty.

Na 40. miejscu uplasowała się Polka, Mariola Ślusarczyk –-medalistka mistrzostw Polski w biegu na 3000 m z przeszkodami, z wynikiem 9:48.