Czy przez bieganie dostanę żylaków? Jakie są przyczyny ich występowania

 

Czy przez bieganie dostanę żylaków? Jakie są przyczyny ich występowania


Opublikowane w ndz., 17/04/2022 - 23:29

Czy przez bieganie dostanę żylaków? Jakie są przyczyny ich występowania

Żylaki to powiększone, skręcone żyły. Żylaki mogą wystąpić w dowolnym miejscu ciała, ale częściej występują na nogach. Żylaki nie są uważane za poważne schorzenie, ale mogą być niewygodne i mogą prowadzić do poważniejszych problemów.

Pajączki to łagodniejszy typ żylaków. Są mniejsze niż żylaki i często wyglądają jak rozpryski słoneczne lub „pajęczyna”. Są koloru czerwonego lub niebieskiego i często znajdują się na twarzy i nogach, tuż pod skórą.

Co powoduje żylaki?

Żylaki są spowodowane podwyższonym ciśnieniem krwi w żyłach. Żylaki występują w żyłach w pobliżu powierzchni skóry. Jak powstają?

Krew przemieszcza się w kierunku serca za pomocą jednokierunkowych zastawek w żyłach. Kiedy zastawki ulegną osłabieniu lub uszkodzeniu, w żyłach może gromadzić się krew. To powoduje, że żyły się powiększają. Siedzenie lub stanie przez dłuższy czas może powodować gromadzenie się krwi w żyłach nóg, zwiększając w nich ciśnienie w żyłach. Żyły mogą się rozciągać pod wpływem zwiększonego ciśnienia. Może to osłabić ściany żył i uszkadzać zastawki.

Żylaki mogą występować częściej w niektórych rodzinach (dziedziczone). Czynniki, które mogą zwiększać ciśnienie, obejmują:

  • Nadwagę lub otyłość
  • Podeszły wiek
  • Nieaktywny tryb życia
  • Uraz nogi
  • Ciąża
  • Palenie
  • Przyjmowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych lub zastępowanie hormonów

Żylaki dotykają żył blisko powierzchni skóry. Jednak w przypadku ciężkich żylaków istnieje niewielkie prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi w żyłach głębokich. Zakrzepy krwi wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. Objawy zakrzepów krwi obejmują ból, obrzęk i zaczerwienienie nogi.

Zakrzepy krwi mogą również wystąpić w ramionach lub innych częściach ciała. Jeśli masz objawy, które mogą oznaczać zakrzep, skontaktuj się z lekarzem. Objawami mogą być ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, kaszel (może kaszleć krwią), szybkie bicie serca, pocenie się i omdlenia. 

Żylaki mogą powodować długotrwały łagodny obrzęk, który może prowadzić do poważniejszych problemów ze skórą i tkankami. Należą do nich wrzody i niegojące się rany.

Czy przez bieganie dostanę żylaków? Jakie są przyczyny ich występowania

Co może pomóc przy żylakach?

  • Uniesienie nóg - należy unosić stopy powyżej poziomu serca 3 lub 4 razy dziennie przez około 15 minut za każdym razem. Jeśli musisz siedzieć lub stać przez dłuższy czas, od czasu do czasu zginanie (zginanie) nóg może pomóc w utrzymaniu krążenia krwi. Jeśli masz łagodne lub umiarkowane żylaki, podniesienie nóg może pomóc zmniejszyć obrzęk nóg i złagodzić inne objawy.
  • Pończochy uciskowe. Te elastyczne pończochy ściskają żyły i zapobiegają gromadzeniu się krwi. Pończochy uciskowe mogą być skuteczne, jeśli są noszone codziennie.
  • Skleroterapia. Skleroterapia jest najczęstszą metodą leczenia zarówno pajączków, jak i żylaków. Do żylaków wstrzykuje się sól (sól fizjologiczną) lub roztwór chemiczny. Inne żyły przejmują ich rolę.
  • Ablacja termiczna. W leczeniu żylaków można zastosować lasery lub energię o częstotliwości radiowej.
  • Operacja usunięcia żylaków.
  • Mikroflebektomia. Specjalne narzędzia wprowadzane przez małe nacięcia (nacięcia) służą do usuwania żylaków. (opr. red. na podst. mat. Johns Hopkins) Fot. Pixabay

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce