Naukowcy: Ultramaratończyk to pracownik idealny
Opublikowane w pon., 13/01/2014 - 10:03
Pracujący ultramaratończycy są zdrowsi od tych, którzy nie biegają. I rzadziej chodzą na zwolnienia. Taki wniosek wyciągnęli amerykańscy uczeni po przebadaniu 1212 aktywnych ultrabiegaczy z USA.
W większości byli to mężczyźni, a mediana ich wieku wynosiła 42 lata. Po analizie ich przypadłości okazało się, że 25% badanych cierpiała na różnego typu alergie, a 13% biorących udział w badaniu skarżyło się na astmę wysiłkową.
Przy okazji uczeni odkryli, że z jakiegoś powodu, tylko połowa astmatyków i zaledwie 7% alergików brała leki na swoje schorzenia. Zarówno astma, jak i alergie występowały częściej u ultramaratończyków niż w pozostałej populacji. Według naukowców powodem może być wyjątkowo częsta i długa ekspozycja na alergeny, a w przypadku astmy, regularne przesuszanie dróg oddechowych.
W zestawieniu pojawiły się też: depresja i choroba dwubiegunowa - 11,8% badanych, astma o innym niż wysiłek fizyczny podłożu - 10,7% i hemoroidy - 12,9%. Jednak poważne schorzenia występowały znacznie rzadziej. Udar zgłosiło jedynie 0,7% badanych. Nowotwory to problem 4,5% ultramaratończyków. Najczęściej były to nowotwory skóry, natomiast rak prostaty dotknął jedynie 0,2% badanych.
Zdecydowana większość ultramaratończyków skarży się na kontuzje i urazy sportowe. Najczęściej dotyczą one kolana, ale pojawiają się również złamania np. w obrębie stopy. Te problemy mają wpływ na ich trening, ale nie powodują nieobecności w pracy. Tylko 309 osób skorzystało z chorobowego z tego powodu, za to 783 osoby musiały zrezygnować z treningu przynajmniej na 1 dzień. Ultramaratończycy porównani z ogółem populacji amerykańskiej, są zdrowsi, rzadziej opuszczają zajęcia w szkole i nie korzystają ze zwolnień lekarskich. Rzadziej też odwiedzają lekarza.
Bez względu na zawód ultramaratończyk to po prostu pracownik idealny. Pracodawcy powinni standardowo pytać o liczbę ukończonych ultramaratonów, jeśli chcą mieć pracownika odpornego na choroby.
IB
Źródło: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0083867