Wiatr i mróz szkodzą skórze. Jak się chronić
Opublikowane w pon., 09/12/2013 - 15:42
Skóra biegacza nie ma łatwego życia. Nieosłonięte części ciała marzną, rozgrzewają się, czerwienieją, pieką, a do tego wysychają i pękają. Zaczerwienia i przemrożenia trudno później zlikwidować, dlatego trzeba zatroszczyć się o swoją skórę. Niestety zdaniem badaczy z Kanady tylko 4% mężczyzn pamięta o ochronie. Dlatego my proponujemy krótką ściągawkę dla panów, jak zadbać o skórę podczas treningu.
1. Podstawą jest nawilżenie. Można to osiągnąć stosując kremy nawilżające, ale ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Myjąc twarz zrezygnuj z mydła. Wybierz przeznaczony do tego delikatny żel. Wychodząc na trening w czasie mrozu, używaj kremu ochronnego. Ochronny krem jest dosyć tłusty i odżywczy. Biegając w górach lub po śniegu potrzebujesz też kremu z wysokim filtrem UVB (od SPF 30). Ich jednorazowa aplikacja nie wystarczy. Trzeba to powtarzać kilka razy dziennie.
2. Chroń dłonie. Biegaj w rękawiczkach, to najlepsza metoda, by nie przemrozić skóry. Zmień mydło na nawilżające. Na co dzień używaj ochronnego kremu do rąk. Jeśli ręce są mocno wysuszone, pomóc może domowa maseczka: wymocz ręce w ciepłym oleju, nałóż grubą warstwę kremu nawilżającego, a na to wszystko bawełniane rękawiczki. Zdejmij je dopiero rano.
3. Pamiętaj o ustach. Wybierz bezbarwną szminkę ochronną na bazie masła karité lub masła kakaowego. Zrób to nawet, jeśli czujesz się dziwacznie ze szminką w ręce. Na rynku są także balsamy w pudełeczkach np. Tisane. Tego dostępnego w aptece specyfiku można też używać jako ratunku dla już popękanych warg. Ich wadą jest niehigieniczna aplikacja. Domowym sposobem na spierzchnięte usta jest warstwa miodu pozostawiona na nich na noc.
4. Oczy też wymagają ochrony. Śnieg odbija więcej promieni UV niż woda. Nawet jeden dzień spędzony na bieganiu po śniegu, zwłaszcza w górach, może skutkować zaczerwienieniem, łzawieniem i szczypaniem. Długa ekspozycja na takie światło może powodować „ślepotę śnieżną”, a powtarzające się objawy oparzenia powierzchni oka, to już cała lista poważnych zagrożeń, z utratą wzroku włącznie. Zainwestuj w okulary z ochronną powłoką.
IB