Kluby biegowe dla najmłodszych? Smutna rzeczywistość, którą warto zmienić

 

Kluby biegowe dla najmłodszych? Smutna rzeczywistość, którą warto zmienić


Opublikowane w wt., 12/08/2014 - 09:15

W ostatnim czasie, jak grzyby po deszczu powstają amatorskie kluby biegowe. W tym takie, do których przynależność nie zobowiązuje do niczego, bez opłat i składek członkowskich, ale i klubowych koszulek. Nawet spotkania nie są obowiązkowe. Skąd bierze popularność takich organizacji?

Jednym z najczęstszych powodów jest poszukanie motywacji w sporcie. Wiedząc, że ktoś na nas czeka, trudniej odpuścić trening. Równie ważnym aspektem poszukanie osób o podobnych zainteresowaniach, wsparcia merytorycznego w tym, co dopiero zaczynamy robić, ale też poszukiwanie partnera do wspólnej aktywności, będącego na podobnym, niekoniecznie wysokim poziomie. Klubowi koledzy wspierają się zarówno w trakcie zawodów jak i podczas ewentualnych niepowodzeń czy kontuzji. Często spotkania z członkami klubu wychodzą poza strefę sportu (wspólne wypady, imprezy towarzyskie).

Poszukując „biegowych przyjaciół” z okolicy wystarczy zwykle wpisać w wyszukiwarkę nazwę miejscowości. W większości przypadków okazuje się, że w okolicy naszego miejsca zamieszkania funkcjonuje taka organizacja (formalna lub nieformalna).

Wiele klubów organizuje też aktywności dla najmłodszych, np. biegi. Ale nigdzie nie doszukaliśmy się informacji o klubach biegowych dla dzieci, lub chociaż opcji biegania z dzieckiem podczas spotkań klubowych. Nawet w największych miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, gdzie nawet w ramach jednego osiedla funkcjonuje więcej niż jeden klub, nie ma grup biegowych dedykowanych najmłodszym.

Pediatrzy, nauczyciele, dziennikarze od dłuższego czasu alarmują, że dzieci mają za mało ruchu. Większość czasu spędzają siedząc nad lekcjami, w domu przy biurku, przed telewizorem czy komputerem. Szczególnie młodzież szerokim łukiem omija lekcje wychowania fizycznego. Konsekwencjami tego są m.in. otyłość, która dotyka obecnie już pod 20% dzieci i młodzieży. Pokazuje to, że problem nadwagi u najmłodszych nie dotyczy już tylko Amerykanów. W profilaktyce oraz leczeniu nadwagi i otyłości – obok racjonalnego żywienia – istotną rolę odgrywa aktywny tryb życia.

Rozpoczęcie treningów biegowych jest jednym ze sposobów, zachęcania dziecka do ruchu. Jest to stosunkowo tani i niewymagający sport. Potrzeba przede wszystkim chęci i motywacji, atrybutów, które mogą dać dzieciom kluby biegowe. Tak też się dzieje w wielu krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, gdzie takie kluby funkcjonują przy większości szkół (np. takie jak Just Run). Warto, by pojawiły się także w Polsce. Funkcjonujące już organizacje mogłyby z kolei przejąć część aktywności, które w ramach takich grup są realizowane, bo nasza przyszłość zależy też w znacznej mierze od naszych dzieci.

MZ

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

 

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Fundacji BZ WBK.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce