Zimno, które leczy
Opublikowane w śr., 12/12/2012 - 08:49
Kluczowym elementem nowoczesnego treningu biegacza jest optymalna regeneracja, zwłaszcza po intensywnych lub długich jednostkach treningowych.
Wiele przeprowadzonych badań potwierdza znaczne przyspieszenie regeneracji mięśni po krioterapii, która polega na poddaniu całego ciała przez krótki czas (do 3 minut) działaniu bardzo niskich temperatur (od -160 do -100 °C).
W 1978 roku po raz pierwszy wykorzystano do leczenia zimno. Zrobił to japoński naukowiec, który stworzył komorę kriogeniczną. Wyleczono w niej pacjenta mającego problem z zapalaniem stawów. Od tego momentu rozpoczęła się zawrotna kariera krioterapii.
Działanie zimna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, spowalnia procesy fizjologiczne i aktywność metaboliczną, co redukuje opuchlizny i obrażenia tkanek. Po krótkim i silnym przekrwieniu tkanki mięśniowej krążenie krwi się minimalizuje – poprzez zwężenie naczyń krwionośnych. Po zakończeniu chłodzenia naczynia się rozszerzają i następuje przyspieszenie krążenia krwi. Dzięki temu organizm pozbywa się szybciej szkodliwych produktów przemiany materii oraz zostają zahamowane reakcje zapalne w tkankach wywołanych mikrouszkodzeniami, podobnie jak w przypadku stłuczeń i skręceń. Pozytywnym efektem ubocznym zastosowania zimnych kąpieli jest wzmocnienie systemu immunologicznego.
Krioterapia oprócz bardzo pozytywnych efektów w leczeniu różnych urazów sportowych poprawia również ogólny stan zdrowia sportowców i ich gotowość do wysiłku fizycznego. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje, że krioterapia idealnie nadaje się do zastosowania jako forma odnowy biologicznej i przygotowania do intensywnego treningu oraz do startu w ważnych imprezach sportowych. Potwierdzono wzrost poziomu hormonów, które wpływają na gotowość do wysiłku (np. testosteron).
Zaobserwowano również wzrost efektywności skurczu mięśni szkieletowych w badaniach izokinetycznych (aparat Biodex 3Pro), redukcję ciśnienia śródtkankowego po intensywnym wysiłku, zakończonym wizytą w kriokomorze. Seria zabiegów krioterapii wpływa również na poprawę krążeniową i metaboliczną tolerancję wysiłku, opóźnia narastanie zmęczenia w trakcie wykonywania pracy mięśniowej, a także obniża reakcje stresowe na progresywny wysiłek fizyczny. Nie stwierdzono natomiast wpływu na wytrzymałość, chociaż został potwierdzony znaczący wzrost mocy progowej, porównywalny ze wzrostem tego wskaźnika w efekcie kilkutygodniowego treningu wytrzymałościowego. Subiektywne odczucie wysiłków (wg skali Borga) wskazuje na jego lepszą tolerancję, szybszą regenerację po treningu oraz wyższą motywację do podejmowania kolejnych intensywnych obciążeń treningowych po zabiegach krioterapii.