Co warunkuje sukcesy kobiety w biegu na 10km?
Opublikowane w pt., 05/07/2013 - 15:27
Wśród głównych czynników odpowiadających za obniżenie poziomu wydolności fizycznej związane z wiekiem wymienia się głównie te odpowiedzialne za obniżenie możliwości transportu tlenu z płuc do mięśni.
Prowadzi się niewiele badań naukowych wśród kobiet w wieku powyżej 20. roku życia (w wieku średnim) dotyczących poszukiwania zależności pomiędzy wielkościami wskaźników wydolności aerobowej (VO2max, progu mleczanowego i kosztu energetycznego) a czasem osiąganym w biegach długodystansowych (np. na dystansie 10 kilometrów).
Jednym z głównych celów badań przeprowadzonych w USA przez zespół Evansa i jego współpracowników w było określenie zależności pomiędzy poziomem VO2max, progiem mleczanowym i kosztem energetycznym wysiłku a wynikiem biegu na dystansie 10 kilometrów wśród trenujących kobiet w wieku 23 -56 lat.
Wyniki przeprowadzonych badań wykazały silną zależność pomiędzy czasem biegu na 10 km a wielością VO2max. Słabsza korelacja istniała pomiędzy wynikiem biegu a wielkością progu mleczanowego LT (wyrażonego jako %VO2max). Nie stwierdzono natomiast istotnej zależności między kosztem energetycznym wysiłku a wynikiem biegu na 10km.
Podsumowując wyniki badań, autorzy stwierdzili, że o sukcesie kobiet w biegach na dystansie 10 kilometrów decyduje w głównej mierze indywidualna wielkość VO2max i progowa prędkość biegu.
Z punktu widzenia praktyki trenerskiej, oznacza to, że badania tych dwóch wskaźników wydolności aerobowej (VO2max i progu LT) dostarczają cennych informacji na temat poziomu aktualnych możliwości wysiłkowych i pozwalają prognozować wyniki biegu na dystansie 10 kilometrów u kobiet.
Opracowano na podstawie:
Evans SL, Davy KP, Stevenson ET, Seals DR (1995). Physiological determinants of 10-km performance in highly trained female runners of different ages. J Appl Physiol, 78: 1931-41.
Andrzej Sagalara