Trwają intensywne przygotowania do dziesiątego, jubileuszowego Półmaratonu Dąbrowskiego ArcelorMittal Poland, którego start już w niedzielę 9 kwietnia. Dzień wcześniej, 8 kwietnia zostaną rozegrane biegi dla dzieci i młodzieży tzw. Bieg Skrzata.
Dla dzieci, dorosłych, kijkarzy...
Bieg wystartuje o godz. 11.00 sprzed stadionu „PIONIER” Ujejsce przy ul. Olimpijskiej. Meta znajduje się przed halą „Centrum” przy ul. Alei Róż 3. Wyróżnikiem biegu w Dąbrowie Górniczej jest szybka, płaska trasa biegu, która sprzyja biciu rekordów. 2 godziny i 45 minut to wyznaczony limit czasu, w jakim trzeba będzie ją pokonać. Limit zawodników wynosi 1500 osób.
Podczas półmaratonu zobaczymy także miłośników Nordic Walking. Chodziarze ruszą o godz. 11.10 przy molo Pogorii III i będą rywalizować na dystansie 5 km.
Lekkoatletyczne zmagania najmłodszych rozpoczną się w sobotę w parku miejskim im. Gen. Hallera o godz. 11.00. Jest to jedyna tego typu impreza w Polsce pod względem liczby i kategorii wiekowych uczestników – od maluchów po licealistów (trasy od 200 do 1000m). Organizatorzy liczą na rekordową frekwencję. W ubiegłym roku wystartowało aż 1150 dzieci!
Biegaj i pomagaj
Biorąc udział w imprezie można pomóc 48-letniej Beacie, która zachorowała na nowotwór złośliwy piersi. Ze względu na dodatkowe obciążenia innymi schorzeniami np. problemami z kręgosłupem, nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, min. kamizelka limfatyczna i leczenie, na które zbierane są środki. Beata jest podopieczną Fundacji Onkologicznej Osób Młodych „Alivia”.
Zaangażowanie zawodników, którzy wezmą udział w inicjatywie, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie kobiety. Kartki „biegnę dla Beaty” będzie można odbierać w Biurze Zawodów w Hali „Centrum” przy ul. Alei Róż 3 w sobotę 8 kwietnia w godz. 10.00-18.00 oraz w dniu biegu 9 kwietnia w godz. 7.00.-9.00. Uczestnicy Biegu Skrzata również mogą przyłączyć się do akcji.
Nowa moda – woda z kranu dla biegaczy
Do zawodów przygotowują się też Dąbrowskie Wodociągi, które już po raz trzeci na trasie instalują punkty poboru wody… z kranu. Impreza w Dąbrowie Górniczej już dwa lata temu, jako jedna z pierwszych w kraju, zaserwowała biegaczom kranówkę
– W ramach realizowanej przez nas kampanii „Piję wodę z kranu” zdecydowaliśmy się razem z organizatorami, by jedynym oficjalnie podawanym każdemu z prawie 2 tysięcy zawodników napojem była, dostarczana na co dzień mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, woda z wodociągów. Akcja była strzałem w dziesiątkę. Wielu sportowców i kibiców nie mogło uwierzyć, że to ta sama woda, która płynie w domu po odkręceniu kurka – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.
DW chwalą się, że jakość wody z kranu jest tak wysoka, że z powodzeniem zastępuje ona na ważnych zawodach wodę butelkowaną.
Takie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie wieloletnie inwestycje w sieć wodociągową. – Pokonaliśmy długą drogę: modernizacja sieci, inwestycje we własne, głębinowe ujęcia, nowoczesne laboratorium, badające nawet smak i zapach wody. To wszystko spowodowało, że obecnie woda w Dąbrowie Górniczej niczym nie ustępuje tej w Austrii, Holandii czy Niemczech. A pod względem bezpieczeństwa może ją nawet przewyższać – dodaje Andrzej Malinowski.
Miesięcznie w Dąbrowskich Wodociągach wykonywanych jest ok. 1300 oznaczeń fizykochemicznych, mikrobiologicznych i sensorycznych: – Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że dąbrowska woda spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia – tłumaczy Katarzyna Skorek, Kierownik Laboratorium Dąbrowskich Wodociągów.
Cała Polska pije wodę z kranu
Po Dąbrowskich Wodociągach kolejne firmy wodociągowe zaczęły dostarczać wodę na zawody. I to, co dwa lata było niemal sensacją w Polsce, obecnie jest już trwałym trendem. Wodę na maraton w Poznaniu dostarcza Aquanet, półmaraton w Raciborzu zaopatruje ZWiK. Dąbrowskie Wodociągi w zeszłym roku zrobiły kolejny krok, tym razem dostarczając wodę również na ultramaraton, którego trasa biegła po Pustyni Błędowskiej.
Dąbrowska woda jest przy tym nie tylko bezpieczna, ale też smaczna i zdrowa. Pochodzi głównie z ujęcia głębinowego w Ujejscu. – Woda dostarczona na Półmaraton posiada ok. 460 mg/l składników mineralnych i pochodzi z ujęć głębinowych. To właśnie z nich pochodzi 80 procent wody dostarczanej przez naszą firmę mieszkańcom, jest ona pobierana z obszarów jurajskich specjalnymi głębinowymi studniami umiejscowionymi od 55 do 150 metrów pod ziemią. Dlatego jest tak bogata w składniki mineralne, m.in. wapń, magnez, potas czy sód – tłumaczy Aleksandra Konderak, Kierownik Działu Eksploatacji Wodociągów w Dąbrowskich Wodociągach.
mat. pras. / opr. red.