Już w najbliższą niedzielę, 55 tys. maratończyków ruszy na trasę Paris Marathon. Przez 5 dzielnic Paryża przebiegną zawodnicy ze 115 krajów. 36% wszystkich uczestników zrobi to po raz pierwszy.
Mimo dużej popularności biegu zagranicą, 68% startujących to Francuzi. Jednak Francuz ostatni raz stanął na najwyższym stopniu podium w 2002 i w tym roku to się nie zmieni. Najszybszymi zawodnikami w stawce są Afrykańczycy.
Wśród mężczyzn aż 9 biegaczy może się pochwalić życiówką poniżej 2h07’. Listę faworytów otwiera Paul Lonyangata, zwycięzca sprzed roku i autor szóstego najszybszego wyniku w historii biegu - 2:06:10. Najszybszym zawodnikiem na linii startu będzie z kolei Yemane Tsegay - wicemistrz świata z Pekinu (2015 r.), zwycięzca maratonów w Ottawie (2014), Rotterdamie (2012, rekord życiowy 2:04:48), Eindhoven, Gyeongju.
Stawkę biegu tworzy też inny szybki Etiopczyk, znany nam bliżej z ORLEN Warsaw Marathon - Markos Geneti. W 2015 r., w Warszawie zajął trzecie miejsce, ale o klasie tego zawodnika świadczy jego zwycięstwo z 2011 w Los Angeles. Dzięki uzyskanemu tam wynikowi – 2:06:35 – został szóstym najszybszym debiutem na świecie.
Najmocniejszym Kenijczykiem startującym w mieście, w którym w 2024r. odbędą się Igrzyska Letniej Olimpiady, jest Eluid Kiptanui - zwycięzca ubiegłorocznego maratonu w Ottawie.
Wśród pań zabraknie ubiegłorocznej zwyciężczyni i rekordzistki trasy, a prywatnie żony Lonyangaty - Purity Rionoripo. O zwycięstwo powalczą za to Amane Gobena - zwyciężczyni tegorocznego Mumbai Marathon, trzecia zawodniczka ubiegłorocznego Tokio Marathon, czy Ruth Chepngetich, która w niezwykłym stylu wygrała ubiegłoroczny maraton w Stambule. W swoim maratońskim debiucie, biegnąc pod wiatr, przekroczyła linię mety z rezultatem 2:22:36 - najszybszym uzyskanym kiedykolwiek na terenie Turcji i trzecim najszybszym uzyskanym w historii debiutów kenijskich zawodniczek.
Trzecią zawodniczką w stawce, z życiówką poniżej 2h23 jest zwyciężczyni Ottawa Marathon z 2016 r. - Jelila Yal.
W elicie zaproszonych przez organizatora zawodników nie ma Polaków. W biegu masowym Polacy startują, jednak w tym roku pod względem frekwencji nie zmieścili się w pierwszej dziesiątce.
Transmisję „na żywo” z 42. Paris Marathon przeprowadzi stacja Eurosport. Bieg startuje o godz. 8:00. Podsumowanie imprezy znajdziecie tradycyjnie w naszym portalu.
IB