5000 km na Festiwalu Ultramaratonu w Atenach. Oto rywale Pawła Żuka

  • Biegająca Polska i Świat

Na tej trasie pobiegnie 13 zawodników, a wśród nich Paweł Żuk. Dla niego będzie to debiut na takim dystansie, ale biegacz z Tarchomina ma na swoim koncie rekordy kraju w biegu 1000-milowym i 1000-kilometrowym, a do tego kilka innych.

Paweł Żuk wraca do Aten jako zwycięzca biegu na dystansie 1000 mil. 16 stycznia wraz z Polakiem, na starcie staną:

Cleberton Souza Oliveira - zwycięzca 1000 km biegu zorganizowanego w 2018 r. po pętli długości 1,2 km wokół jeziora Azul w Brazylii.

Anagnostis Kokonias – 71-latek, przedstawiciel gospodarzy w swojej kategorii wygrywa każdy bieg, w którym startuje. W open również radzi sobie nieźle, z powodzeniem dociera do mety wielodobowych biegów.

Takasumi Senoo – dwukrotny zwycięzca 2677-kilometrowego, etapowego biegu France Footrace Tour. Na koncie ma również bieg przez Europę.

Adrian Bontiu - uczestnik biegów typu „ No finisz line”. Rumuński zawodnik nastawia się na pokonywanie dziennie ok. 84 kilometrów. Jego celem i jednocześnie marzeniem, jest ukończenie biegu w limicie.

Michial Maipas – 63-letni Grek, wygrał w tym roku wszystko, w czym wystartował. Stał na najwyższym stopniu podium 72–godzinnego biegu w Atenach, w 48–godzinnego Bengaluru Endurance Race i 100-milowego Begaluru Karnataka Trail.

Daniele Alimonti – Włoch w 2017r. wygrał w Atenach bieg 1000-milowy. Zrobił to zgięty w pół, zagrzewając się do walki o dotarcie do mety i śpiewając sobie piosenki.

Nicolae Buceanu – drugi zawodnik 1000 mil w Atenach.

Serge Girard – Francuz nie bije rekordów szybkości, ale w stawce zawodników ma najdłuższe dystanse na koncie.  Przebiegł m.in. 26400 km w biegu dookoła świata. 5000 km nie wygląda przy tym imponująco.

Aldo Maranzina – najstarszy zawodnik w stawce, szósty w tegorocznym Orta 10 in 10, w którym pokonał 500 km w 10 etapach.

Denis Orsini – uczestnik biegów 6-dobowych

Abichal Sherrington – Brytyjczyk od ponad 20 lat startuje w biegach wielodobowych.

Yang Huang Lan – jedyna kobieta w stawce, zwyciężczyni 2677km France Footrace.

Pawłowi Żukowi będziemy kibicować najdłużej. Limit na ukończenie tego biegu wynosi 60 dni. Jednak Polacy wystartują również w krótszych biegach. W 48-godzinnym pobiegną: Piotr Kardas, uczestnik m. in. Supermaratonu Stulecia czy 48–godzinnego Gorce Ultra Trail i Andrzej Wereszczak, zwycięzca Ultrabalatonu z 2018 r.. W biegu dobowym zobaczymy Piotra Pazdeja i Milenę Grabską-Grzegorczuk, reprezentantkę Polski na mistrzostwa świata w biegu 24–godzinnym.

„Chcę w tych Atenach dać z siebie wszystko, wypruć sobie żyły, paść po 24 godzinach na ryj, zwymiotować, popłakać się” - deklaruje na profilu Piotr Pazdej, dwukrotny finiszer Biegu 7 Dolin podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy.

IB

fot. facebook Pawła Żuka